2021 Üniversitelerin Taban ve Tavan Puanları

Üniversitelerde ki Lisans (4 yıllık) Programlarının 2021 Yılı Taban ve Tavan Puanları için TIKLAYINIZ

Üniversitelerde ki Önlisans (2 yıllık) Programlarının 2021 Yılı Taban ve Tavan Puanları için TIKLAYINIZ

Kaynak: http://www.osym.gov.tr

Read Users' Comments (0)

2021-YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

2021-YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2021-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden  öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 06 – 10 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 04 – 08 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler Ek’te sunulmuştur.

Kamuoyunun ve adayların bilgisine saygıyla sunulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞI


2021-YKS Yerleştirme Sonuçları

2021-YKS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

Read Users' Comments (0)

YKS için tercih işlemleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) tercih işlemlerinin 20 Ağustos!ta sona ereceğini bildirdi.

Aygün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Değerli YKS adaylarımız, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı  tercih işlemleri 20 Ağustos 2021 saat 23.59′da sona eriyor.

Yapacağınız tercihlerin sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını dilerim.” ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı

Read Users' Comments (0)

10 soruda ek yerleştirme

Baraj puanlarının düşürülmesiyle birlikte 350 bin aday daha bu yıl tercih yapma hakkı kazandı. Ek yerleştirme Eylül sonu ya da Ekim başında başlayacak. Bu adaylara da 24 tercih hakkı tanınacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) bu yıla mahsus olmak üzere tercih için geçerli olan baraj puanları düşürüldü. 4 yıllık bölümleri seçmek için geçerli olan 180 baraj puanı 170′e, 2 yıllık önlisans programlarını tercih edebilmek için geçerli olan 150 baraj puanı ise 140′a düşürüldü. Ancak bu düzenleme ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak.

Kararı önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından duyurmuştu. Ardından Yükseköğretim Kurumu (YÖK) baraj altında kalan adayların nasıl tercih yapacaklarına ilişkin açıklama yaptı. Buna göre Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 170-180 arasında puan alan adaylar ile 140-150 arasında puan alan adaylar için ikinci bir ek yerleştirme dönemi olacak. Yeni düzenlemeyle birlikte önlisanslar da dahil olmak üzere yaklaşık 350 bin aday daha bu yıl tercih yapabilecek. Ancak sürecin nasıl işleyeceğine, tercihlerin nasıl yapılacağına dair hala kafa karıştıran bazı noktalar var. İşte 10 soruda tercih ve ek yerleştirme işlemleri:

1- 20 AĞUSTOS’A KADAR KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?
20 Ağustos 23.59′a kadar sürecek merkezi yerleştirmede TYT’de puanı 150 ile 180 arasında olanlar 2 yıllık, puanı 180 ve üzeri olanlar 4 yıllık bölüm tercihi yapabilecek. Bu tarihe kadar baraj altında olan öğrenciler tercih yapamayacak.

2- TERCİHLER TAMAMLANDIKTAN SONRA NE OLACAK?
ÖSYM tarafından Ağustos sonunda yerleştirme sonuçları açıklanacak. Çünkü yükseköğretim kurumlarına kayıtlar 4-10 Eylül tarihlerinde yapılacak. Kayıtlar son bulduktan sonra yükseköğretim kurumları boş kalan kontenjanlarını ÖSYM’ye bildirecek.

3- BİRİNCİ EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?
Eylül ayı ortasında ÖSYM, üniversitelerdeki boş kontenjanları ilan edecek. Bununla birlikte üniversitelerde ek yerleştirme dönemi başlayacak.

4- BİRİNCİ EK YERLEŞTİRMEDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?
İlk ek yerleştirmeden de yine önlisans programları için TYT puanı 150, lisans programları için de TYT puanı 180 üzerinde olanlar yararlanabilecek. İlk merkezi yerleştirmede tercih yapmayan ya da herhangi bir program için tercih yapıp yerleşemeyen adaylar, birinci ek yerleştirme döneminde tercih yapabilecek.

5- BİRİNCİ EK YERLEŞTİRME DÖNEMİ NE KADAR SÜRECEK?
Eylül ayı ortasında başlayan ek yerleştirme dönemi genellikle 1 hafta sürüyor. Adaylar ek yerleştirme döneminde de yine 24 tercih yapabilecek.

6- 140 ve 170 BARAJ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Birinci ek yerleştirme dönemi bittikten sonra bu süreç başlayacak. Üniversiteler ilk ek yerleştirmeden sonra oluşan boş kontenjanlarını açıklayacak. Geçen yıl 17-23 Eylül tarihlerinde ek yerleştirme yapılmıştı. Bunun sonuçları da 2 Ekim’de açıklanmıştı. Bu yıl da benzer bir tarih uygulanırsa ikinci ek yerleştirme dönemi Ekim ayını bulabilir.

7- İKİNCİ EK YERLEŞTİRMEDEN KİMLER YARARLANACAK?
TYT puanı 140 ile 170 arasında olan adaylar 2 yıllık önlisans, TYT puanı 170 ile 180 arasında olanlar da 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilmek için ikinci yerleştirme döneminden yararlanabilecek

8- YENİ PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?
Bu adayların tekrar puanları Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) eklenerek, yerleştirme puanları ile başarı sıraları hesaplanacak. Adaylara yeni sonuç belgesi gönderilecek.

9- BU ADAYLARA KAÇ TERCİH HAKKI VERİLECEK?
İlk merkezi yerleştirmede olduğu gibi bu adaylara da 24 tercih hakkı tanınacak.

10- İLKİNDE YERLEŞEMEYEN İKİNCİYE KATILABİLECEK Mİ?
Bu sorunun yanıtı henüz belli değil. Süreç devam ettikçe YÖK’ten ve ÖSYM’den yeni açıklamalar yapılmaya devam edecek. Ancak ikinci ek yerleştirme döneminin yalnızca puan aralığı 140-170 ile 170-180 arasında olanlar için geçerli olması bekleniyor.

CEYDA KARAASLAN

Sabah

Read Users' Comments (0)

Üniversite Tercih Robotu

Yök Atlas Lisans (4 Yıllık)Tercih Robotu için TIKLAYINIZ

Yök Atlas Önlisans (2Yıllık) Tercih Robotu için TIKLAYINIZ

http://universitetercihleri.com/yks-tyt-ayt-tercih

https://robot.universitetercihrobotu.com/

https://www.tercihrobotu.com.tr/tercih-robotu/yks-adim-1/

https://www.gelecegiplanla.com/tercih-robotu

https://www.tercihgo.com/

https://www.dogrutercih.com.tr/tercih-motoru

https://tercihrobotu.karatay.edu.tr/

https://www.hangiuniversite.com/tercih-robotu

https://www.universitetercihmerkezi.com/yks-tyt-ayt-tercih-robotu

https://www.memurlar.net/sinav/yks/

https://tercihrobotun.com/platform/lisans#table (4 Yıllık)

https://tercihrobotun.com/platform/onlisans (2 Yıllık)

Read Users' Comments (0)

Televizyon Ekranlarında Tercih Programları

Üniversite seçiminde dikkat edilmesi gerekenler,eğitim kurumları hakkında merak edilenler,Bölümler hakkında bilgiler  Tv ekranlarında

Akıllı Tercih -Haber Global

Pazartesi’den Cumartesi’ye 11:25

Pazar saat 12:25′de

Doğru Tercih - Ntv

Pazartesi’den Cuma’ya 11:20 ve 15.20

Cumartesi -Pazar 10.15 ve 14.35

Eğitim Editörü – Trt Haber

Haftanın her günü 14.30

Akıllı Tercih - Haber Global

Cumartesi 16.20

Genç Vizyon – Ülke Tv

Her gün sabah 10.00

Her gün akşam 17.00

Üniversite yolunda -Tv100

Haftanın her günü 17.30

Kırmızı Kalem - Bbn Türk Tv

Her pazar 11.30

Tercih Rehberi - Tvnet

Haftanın her günü 17.30

https://www.universitetv.com.tr

24 saat yayın

Read Users' Comments (0)

2021 YKS: Tercih İşlemleri

DUYURU
(29 Temmuz 2021)

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS): Tercih İşlemleri

2021-YKS tercih işlemleri, 05 Ağustos 2021 tarihinde başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 05-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle veya  ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 13 Ağustos 2021 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. T.C. Kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.


2021-YKS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (05 Ağustos 2021)


Read Users' Comments (0)

2021-YKS Sonuçları Açıklandı

DUYURU
(28 Temmuz 2021)

2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) Sonuçları Açıklandı

26 - 27 Haziran 2021 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2021-YKS) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınav sonuçlarına 28 Temmuz 2021 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

Değerlendirme sonuçlarına ilişkin Sayısal Bilgiler Ek’te sunulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


2021-YKS Sonuçları

2021-YKS Sınav Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

Read Users' Comments (0)

Meslekler Rehberi

Meslekler rehberi YÖK’ün yayımladığı Yükseköğretim Lisans Programları – Puan Türü tablosuna göre güncellendi.   Aşağıdaki linke tıklayarak 4 yıllık fakülteler ve  2 yıllık ön lisans programlar hakkında da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

MESLEKLER REHBERİ

Read Users' Comments (0)

2021-YKS Tercih Kılavuzu Yayımlandı

DUYURU
(16 Temmuz 2021)

2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Yayımlanması

2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 16 - 26 Temmuz 2021 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


2021-YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

Read Users' Comments (0)

 Page 1 of 53  1  2  3  4  5 » ...  Last »