Ygs-Lys

Üniversitelere öğrenci seçimi iki aşamalı sınav uygulanarak yapılacaktır.

1.Aşama : Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)

Ygs ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşagğıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

http://www.rehberlikzamani.com/orta/wp/?page_id=780

2.Aşama : Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olarak adlandırılmıştır.

Lys ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşagğıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

http://www.rehberlikzamani.com/orta/wp/?page_id=782


YGS-LYS İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Ygs/Lys de Sınavlar Kaç Aşamadan Oluşacak?

YGS/LYS de sınavlar iki aşamadan oluşacak:

1.Aşama Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)

2.Aşama Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)

Ygs Süresi, Uygulama Biçimi Nedir?

YGS 160 dakika olacaktır. Tek sınav kitapçığı ve tek cevap kağıdı dağıtılacaktır

Ygs Sonunda Hangi Puan Türleri Hesaplanacak?

YGS sonunda 6 puan türü hesaplanacaktır.

 • YGS-1
 • YGS-2
 • YGS-3
 • YGS-4
 • YGS-5
 • YGS-6

Ygs Puanları Hangi Aralıkta Olacak?

YGS puanları 100-500 aralığında olacak. Sınava katılan ve en az 0,5 net elde ederek puanı hesaplanabilen adaylardan en kötü sonuca sahip olan aday 100 en iyi sonuca sahip olan aday (lar) 500 olacak şekilde YGS ham puanları hesaplanacaktır

Ygs Puanları Nerelerde Kullanılacaktır?

YGS’de 100-500 aralığında 150 ve altındaki adayların üniversiteli olma şansı yok.

 • Herhangi bir YGS puanında 150-179.999 arasında olan adaylar,
  • YGS puanı ile alan MYO ön lisans programlarını tercih edebilecektir.
  • Özel yetenek sınavı ile alan bölümlere başvurabilecektir. (Devlet üniversitelerinde ilgili alandan mezun olmayan adayların 180 alması gerektiği; hatta bazı devlet üniversiteleri özel yetenek sınavı ile alan bölümlerin 180′den daha da yüksek barem puanı isteyebileceği göz ardı edilmemelidir.) AÖF’nin kontenjan sınırı olmayan lisans ve ön lisans bölümlerini tercih edebilecektir.
 • 180 ve üstü alan adaylar
  • LYS’lere girme hakkı kazanacaktır. Herhangi bir YGS puanından 180 almak yeterli olacaktır. Herhangi bir YGS puanından 180 alan aday sadece o puanın devamı niteliğinde gibi görünene değil dilediği LYS’e katılabilecektir.
  • LYS puanı yanında YGS puanı ile de alan bölümlere YGS puanları ile girme hakkı kazanacaktır. Ayrıca isterlerse; YGS puanı ile alan MYO ön lisans programlarını tercih edebilecektir. Özel yetenek sınavı ile alan bölümlere başvurabilecektir. (Devlet üniversitelerinde ilgili alandan mezun olmayan adayların 180 alması gerektiği; hatta bazı devlet üniversiteleri özel yetenek sınavı ile alan bölümlerin 180′den daha da yüksek barem puanı isteyebileceği göz ardı edilmemelidir. ) AÖF’nin kontenjan sınırı olmayan lisans ve ön lisans bölümlerini tercih edebilecektir.

Lys Sınavları Nasıl Uygulanacak, Sınav Ve Test Süreleri Nasıl Olacaktır?

LYS’lerde sınavlarda tek kitapçık yerine her test için ayrı kitapçık dağıtılacak, süreler farklı olacak, cevap kağıdı ise tek olacaktır. Testlerin soru sayıları ve süreleri şöyle olacak:

Lys Sonunda Hangi Puanlar Hesaplanacak?

LYS sonunda şu puanlar hesaplanacaktır:

 • MF-1
 • MF-2
 • MF-3
 • MF-4
 • TM-1
 • TM-2
 • TM-3
 • TS-1
 • TS-2
 • DİL-1
 • Dil-2
 • DİL-3

Lys Puanları Hangi Aralıkta Olacak?

LYS puanları 100-500 aralığında olacak. İlgili sınavlara katılan ve en az 0,5 net elde ederek puanı hesaplanabilen adaylardan en kötü sonuca sahip olan aday 100, en iyi sonuca sahip olan aday (ya da adaylar) 500 olacak şekilde LYS ham puanları hesaplanacaktır.
Lys Puanları Nerelerde Kullanılacak?
LYS’lerde 100-500 ham puan aralığında ilgili puanlarda;

 • 180 altında kalan adaylar
  • YGS puanı ile alan lisans ve ön lisans bölümlerine girme hakkı
  • Özel yetenek sınavı ile alan bölümlere başvurabilecektir. (Bazı devlet üniversiteleri özel yetenek sınavı ile alan bölümlerin 180′den daha da yüksek barem puanı isteyebileceği göz ardı edilmemelidir.)
  • AÖF’nin kontenjan sınırı olmayan lisans ve ön lisans bölümlerini tercih edebilecektir.
 • 180 ve üstü alan adaylar
  • LYS puanları ile alan lisans programlarını tercih edebilecektir.
  • YGS puanı ile alan lisans ve ön lisans bölümlerine girme hakkı; Özel yetenek bölümlerine başvuru. (Bazı devlet üniversiteleri özel yetenek sınavı ile alan bölümlerin 180′den daha da yüksek barem puanı isteyebileceği göz ardı edilmemelidir.)
  • AÖF’nin kontenjan sınırı olmayan lisans ve ön lisans bölümlerini tercih edebilecektir.

Yerleştirmeler Hangi Puana Göre Yapılacaktır?

Lisans ve ön lisans programlarına ilgili puan türüne göre Yerleştirme (Y-) puanlarına göre merkezi yerleştirme yapılacaktır

Yerleştirme (Y-) Puanı Nedir? Nasıl Oluşur?

Yerleştirme puanı 100-500 aralığındaki ham puanlara, 100-500 aralığındaki Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının belli katsayılarla çarpılarak eklenmesi ile oluşan puandır.
Açık Öğretim Fakültesi (Aöf) Bölümlerine Nasıl Giriliyor? Aöf İçin Ygs’ye Girmek Zorunlu mu? Lisans Aöf Programları İçin Lys’lere mi Girmek Gerekiyor?
AÖF’te programlar ön lisans ve lisans diye program türü olarak ikiye ayrılıyor. Ayrıca, kontenjanı olanlar ve olmayanlar diye de kontenjan türüne göre de ikiye ayrılıyor.
Kontenjanı olan bölümler, diğer ön lisans ve lisans programları ile aynı koşulları taşıyor.
Kontenjanı olmayan (ya da sınırsız kontenjanı olan) bölümler için ise;
Meslek ve teknik lise mezunları kendi alanlarına denk gelen AÖF ön lisans programlarına sınavsız geçişle girebilir.
Meslek ve teknik lise mezunları kendi alanları dışındaki AÖF ön lisans ve lisans programlarına YGS puanlarından herhangi birinden 100-500 aralığında ham 150 alarak girebilirler.
Meslek ve teknik lise dışındaki liselerden mezun olanlar AÖF ön lisans ve lisans programlarına YGS puanlarından herhangi birinden 100-500 aralığında ham 150 alarak girebilirler.
YGS/LYS’de AÖF dışında bir programa yerleştirilen adaylar, kayıt yaptırdıkları bölüm dışındaki AÖF ön lisans ve lisans programlarına tekrar bir sınava tabi olmadan kayıt yaptırabilirler. Aynı alan olmamak koşuluyla, aynı anda hem örgün hem de AÖF programlarına devam edebilirler.
Üniversite öğrencileri kendi bölümleri dışındaki AÖF ön lisans ve lisans programlarına tekrar bir sınava tabi olmadan kayıt yaptırabilirler. Aynı alan olmamak koşuluyla, aynı anda hem örgün hem de AÖF programlarına devam edebilirler.
Üniversite mezunları kendi bölümleri dışındaki AÖF ön lisans ve lisans programlarına tekrar bir sınava tabi olmadan kayıt yaptırabilirler.
Kontenjanlı Aöf Lisans Programları Nelerdir? Giriş Koşulları Nedir?
AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü yalnız Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Bakımı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanından mezun olan ve YGS’de herhangi bir puan türünden en az 140 alan adaylar tercih edebilir. Adayların en yüksek YGS puanları kullanılır.
AÖF İngilizce öğretmenliği için DİL-1 puanın en az 180 olması gerekmektedir.
AÖF kontenjanı bulunan bölümler için ilgili YGS puanından en az 150 almak gerekir.
Sınavsız geçiş sonucunda boş kalan yerlere yerleştirme yapılır
Özel yetenekle alan bölümlere giriş koşulları nedir? YGS’ye girmek gerekiyor mu?
İster devlet ister vakıf özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere giriş için ilk koşul YGS’ye katılmak ve belli bir barem puanı almaktır.
Özel koşul olasılığı saklı kalmak kaydıyla, genel olarak vakıf üniversiteleri özel yetenek bölümlerine, hangi alandan mezun olursa olsun adayların YGS puanlarından herhangi birinden 100-500 aralığında ham olarak 150 alması koşulu vardır.
Devlet üniversitelerinde, daha yüksek isteyenler olabileceği saklı kalmak kaydıyla, genel olarak aynı alandan mezun olanların YGS puanlarından herhangi birinden 100-500 aralığında ham olarak 150 alması koşulu vardır. Alan dışı mezunların ise YGS puanlarından herhangi birinden 100-500 aralığında ham olarak 180 alması koşulu vardır.
Özel yetenekle alan bölümlere merkezi yerleştirme yapılmaz. Her üniversite için bizzat başvuruda bulunmak gerekiyor. Yazılı sınavlar yanında mülakat yapan bölümler de olabiliyor. Öğretmenlik bölümleri için, YGS puanlarına AOBP belli bir formül çerçevesinde eklenir.
Aynı İsimde Bazı Bölümler Fakültede Bazıları Yüksekokulda. Aralarında Ne Gibi Farklılıklar Var?

Temelde öğretim ve kazanılan haklar aynıdır. Puan türü farklılığı ve biraz yüksek okulda pratik ağırlıklı öğretim dışında çok da fark yoktur.


Ygs Konu Dağılımları

Lys 1 Matematik Konuları

Lys 1 Geometri Konuları

Lys 2 Biyoloji Konuları

Lys 2 Fizik Konuları

Lys 2 Kimya Konuları

Lys 3 Edebiyat Konuları

Lys 3 Coğrafya 1 Konuları

Lys 4 Coğrafya 2 Konuları

Lys 4 Mantık Konuları

Lys 4 Psikoloji Konuları

Lys 4 Sosyoloji Konuları

Lys 4 Tarih Konuları

Lys 4 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları