• 2017 lise yerleştirme tercih sonuçlarını görmek için TIKLAYINIZ

  Bakanlık, ek yerleştirmeler olarak 3 kez başvuruları kabul edecek. İşte başvuru ve başvuru sonuçların açıklanacağı tarihler:

 • MEB Ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması kapsamında, tercih ve yerleştirme sürecine ilişkin soru ve cevaplarını yayınladı.

  Ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması kapsamında, tercih ve yerleştirme sürecine ilişkin merak edilen soru ve cevaplara ulaşmak için tıklayınız.

 • 2017-2018 eğitim öğretim yılında okulöncesi, 1. ve 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak yapıldı. Okulöncesi, 1. ve 5. sınıf kayıtları ikametgah adresine göre MERNİS sitemi üzerinden otomatik olarak gerçekleştirildi.

  Okulöncesi, 1. ve 5. SINIF KAYIT SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 • 2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih Listeleri için Tıklayınız

  2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Kapsamında Oluşan Yerleştirmeye Esas Puan Değerleri için Tıklayınız

  2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu için Tıklayınız

 • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama

  2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8. sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puanları (YEP) ilan edilmiştir.

  Öğrenciler; 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarını, yerleştirmeye esas puanları ile il ve Türkiye geneli yüzdelik dilimlerini Bakanlığımızın www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.

  Toplam 1.192.858 öğrencinin yerleştirmeye esas puanı (YEP) hesaplanmış ve sonuçlara göre 176 öğrenci 500 puan almıştır.

  Öğrenciler tercih ve yerleştirme işlemleri için illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir.

  Okullarda öğrenci ve velilere tercih ve yerleştirme işlemlerinde rehberlik yapmak maksadıyla 81 ilimizde toplam 26.846 öğretmen görevlendirilmiştir.

  Öğrenciler 14 – 24 Temmuz tarihlerinde 25 okula kadar tercih yaparak ortaokul müdürlüklerince tercih işlemlerini onaylatacaklardır. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır. Öğrenciler, tercih değişikliklerini okul müdürlüklerinde onaylatma işleminden önce yapmaları gerekmektedir.

  Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan okulların önceden belirlenmiş kontenjanlarına, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ve puan üstünlüğüne dayalı olarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda merkezi yerleştirmeyle gerçekleştirilmektedir.

  Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi halinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi halinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması halinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınmaktadır.

  11 Ağustos tarihinde de yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacaktır.

  14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde ise yerleştirmeye esas nakil işlemleri gerçekleştirilecektir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 • Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan “2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”na göre, 8´inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, YEP üstünlüğü, tercih önceliği, okul kontenjanı esasına göre yapılacak. 2017 öğretim yılında, bir seferde 25 okul tercih hakkı verilecek. Yedek yerleştirme yapılmayacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yaptıranlar, tercih hakkını kullanmış sayılacak. Tercih başvurusunda bulunmayan ve hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.

  Açık öğretim kurumlarına yerleşmiş öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek. Bu öğrencilerin, talep etmeleri halinde nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde, 3 tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre il veya ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacak.

  Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor lisesi öğrencileri bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak.

  Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek. Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih her yerleştirme dönemi için geçerli olabilecek.

  Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. “Özel okula kayıt yaptıracağım, tercih yapmayacağım.” butonunu işaretlediği halde 15 Eylül 2017´ye kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacak.

  2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu İçin TIKLAYINIZ

 • MEB, yaz dönemi boyunca, destekleme kursları düzenleyecek.Milli Eğitim Bakanlığı yaz dönemi destekelem kursları takvimini açıkladı. Buna göre, öğretmenler 12 ila 18 Haziran tarihleri arasında başvuracak.

  Öğrenci başvuruları ise 19 ila 25 Haziran tarihleri arasında alınacak.Kurslar 3 Temmuz’da başlayacak ve 27 Ağustos’ta sona erecek.

  İŞTE YAZ DÖNEMİ TAKVİMİ

  İŞLEMLER YAZ KURSLARI
  Kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması 05-11 Haziran 2017
  Öğretmen başvurularının alınması ve ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması 12-18 Haziran 2017
  Öğrenci başvurularının alınması 19-25 Haziran 2017
  Kurs sınıf/şubelerinin oluşturulması 26 Haziran 2017

  02 Temmuz 2017

  Kursların başlaması 03 Temmuz 2017
  Kursların tamamlanması 27 Ağustos 2017
 • Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Okullara Başvuru konulu 83203306-10.06.01-E.7801288 sayılı 29 Mayıs 2017 tarihli resmi yazı yayımlandı

  İlgili genelge için TIKLAYINIZ.

  Genelge ekleri için TIKLAYINIZ.

   

 • Milli Eğitim Bakanlığı, bugün veli bilgilendirme sistemiyle, 8. sınıf ortak sınav sonuçlarını açıkladı.YEP puanını hesaplamak içinhttp://odsgm.meb.gov.tr/arge/sorgulama.aspx adresine bakmak gerekmektedir.

  Bu sayfada, birinci ve ikinci dönem ortak sınav puanlarını  girmek ve ek olarak 6, 7 ve 8. sınıf Yıl Sonu Başarı Puanlarını eklemek gerekmektedir.

  Hesapla deyince 4 veri gelecektir. Bunlardan YEP puanı, TEOG yerleştirmeye esas puanlardır.

  TEOG Puanı Hesaplama ile ilgili görsel sonucu

 • 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan ikinci dönem merkezi ortak sınav sonuçları açıklanmıştır.

  8. sınıf öğrencilerine yönelik 26-27 Nisan tarihlerinde yapılan 2. dönem merkezi ortak sınavları ve 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılan mazeret ortak sınavlarının değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

  2. dönem merkezi ortak sınavlarına 1 milyon 185 bin 328 öğrenci katılmıştır. Sınav sonuçları e-okul sistemine öğrencilerin ders yazılı notu olarak işlenmiştir. Öğrenci ve veliler, sınav sonuçlarını e-okul sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

  MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

  TEOG SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

  TEOG sonuçlarını öğrenmek isteyen velilerin ve öğrencilerin öncelikle e-okul.meb.gov.tr sayfasına girerek ”Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş” yapmaları gerekmektedir. Ardından Öğrenci T.C. Kimlik No ve Öğrenci Okul No kutucuklarına doğru bilgileri girdikten sonra e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yapabilirler. e-Okul VBS üzerinden sadece TEOG sınav sonuçları değil aynı zamanda öğrencinin en son notları ve en son devamsızlık bilgisine de ulaşılabiliyor.

  E-OKUL VBS GİRİŞ

  http://www.meb.gov.tr/