2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ANAOKULLARI ÜCRET TESPİT ÇİZELGESİ

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 27-04-2018

Adana İlimizde bulunan bağımsız anaokulları, kız meslek lisesi bünyesinde bulunan uygulama anasınıfları ve ilkokul / ortaokul / lise bünyesindeki anasınıflarında 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanacak ücret tespit çizelgesi için tıklayınız.

2018-2019 yılında İlkokula Kayıt Yaşı Tablosu

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 23-03-2018

2012 Haziran ayında doğanlar : 75 aylıktır, 1. Sınıfa kayıtları zorunludur.

2012 Temmuz ayında doğanlar : 74 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu

2012 Ağustos ayında doğanlar : 73 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu

2012 Eylül ayında doğanlar : 72 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu

2012 Ekim ayında doğanlar : 71 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, doktor raporuyla ertelenebilir

2012 Kasım ayında doğanlar : 70 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, doktor raporuyla ertelenebilir

2012 Aralık ayında doğanlar : 69 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, doktor raporuyla ertelenebilir

2013 Ocak ayında doğanlar : 68 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, veli dilekçesiyle ertelenebilir

2013 ޞubat ayında doğanlar : 67 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, veli dilekçesiyle ertelenebilir

2013 Mart ayında doğanlar : 66 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, veli dilekçesiyle ertelenebilir

 

2018 Yılında ANA OKULUNA – ANA SINIFINA Başlayacak Çocukların Doğum Tarihleri

(2018 – 2019 eğitim yılı için) Tablo 

2013 Nisan ayında doğanlar : 65 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Mayıs ayında doğanlar : 64 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Haziran ayında doğanlar : 63 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Temmuz ayında doğanlar : 62 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Ağustos ayında doğanlar : 61 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Eylül ayında doğanlar : 60 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Ekim ayında doğanlar : 59 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2013 Kasım ayında doğanlar : 58 aylıktır,Okul öncesi eğitime gidebilir

2013 Aralık ayında doğanlar : 57 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Ocak ayında doğanlar : 56 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Şubat ayında doğanlar : 55 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Mart ayında doğanlar : 54 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Nisan ayında doğanlar : 53 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Mayıs ayında doğanlar : 52 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Haziran ayında doğanlar : 51 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Temmuz ayında doğanlar : 50 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Ağustos ayında doğanlar : 49 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Eylül ayında doğanlar : 48 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

“Kıpırdak ile Şıpırdak” çizgi filmi yeni bölümleriyle EBA’da

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 06-12-2017

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Kıpırdak ile Şıpırdak” adlı çizgi film, EBA’da yayımlanmaya başladı

Değerler eğitimi çerçevesinde 5 bölüm olarak hazırlanan film; selamlaşma, yardımlaşma, çevre bilinci, farklılıklara saygı ve arkadaşlık konularını içeriyor. Çizgi filmin her bölümünde evrensel değerler göz önünde bulundurularak millî değerlerin benimsetilmesini amaçlıyor. Film, 3-7 yaş arası çocukların görsel ve işitsel algılarına hitap edecek şekilde hazırlandı. Bu sayede hedeflenen davranışları daha kolay ve eğlenceli bir şekilde öğrenecek olan çocuklar, akılda kalıcı şarkılarla hayatlarının her evresinde bu değerleri davranışa dönüştürebilecek.

Yeni karakterlerle zenginleştirilen film, 3D animasyon şeklinde hazırlandı. “Kıpırdak ile Şıpırdak”, değerler eğitiminin farklı temalarıyla EBA’da yer almaya devam edecek.

Bu çizgi film serisine http://www.eba.gov.tr/videoizle/kprdak-ile-sprdak-cizgi-film adresinden ulaşılabilir.

Ev ortamı okul başarısını etkiliyor

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 30-11-2017

Bir çocuğun eğitim hayatı boyunca başarılı olabilmesi için birçok faktörün sağlanması gerektiğine dikkat çeken Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Berna Güloğlu en kilit noktanın evdeki aile ortamı olduğun vurguladı.

Tüm eğitim hayatları boyunca aileleri ve çevreleri tarafından başarılı olması beklenen binlerce çocuk var. Bir çocuğun anaokulundan doktoraya kadar okulda başarılı olabilmesi, diğer deyişle okulda kazanması beklenen bilgi ve becerileri kazanabilmesi için çalışma ortamı ve sağlıklı çevresel faktörlerin sağlanması önemli bir gerçek. Bu faktörlerin yanı sıra en önemli ve en kilit noktanın evdeki aile ortamı olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Berna Güloğlu önemli tavsiyelerde bulundu.

BİLİŞSEL GELİŞİM NASIL SAĞLANIR?

Okul başarısında çocuğun bireysel özellikleri ve yetenekleri kadar aile ortamının ve okul ortamıyla ilgili özelliklerin de etkili olduğu söylenir. Berna Güloğlu da yaptığı açıklamada çocukların bilişsel gelişiminin olumlu olarak geliştirilmesine dair ailelerin nasıl davranması gerektiğine örneklendirmelerde bulunarak, “Çocukların okul çağındaki döneminde bilişsel gelişimine katkı sağlayacak etkinliklerin oluşturulmasında ebeveynlerin ilgisi ve üretkenliği son derece önemlidir. Çok ufak yaşlardan itibaren her an, oyuna dönüştürülerek çocuğun bilişsel gelişimine katkı sağlanabilir. Örneğin bir objeyi tanıtırken sadece adını söylemek yerine; rengini, kokusunu, şeklini, kullanım amacını da söyleyerek tanıttığımızda çocuk bir anda birçok kelime duyacaktır. Sadece ‘elma’ demek yerine ‘elma yuvarlak ve kırmızı renkte bir meyvedir. Tatlı bir tadı vardır’ şeklinde elmayı anlattığımızda çocuk ‘elma’ kelimesinin yanı sıra ‘yuvarlak, kırmızı, meyve ve tatlı’ kelimelerini de duyacaktır. Eline elmayı alarak incelemesine izin vermek de çocukların öğrendiklerinin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Benzer şekilde, çocuk arabalarla oynarken büyük-küçük, uzun-kısa, hızlı-yavaş gibi zıt kavramları öğretebilirsiniz. Arabaların farklı renklerinden yola çıkarak renkleri öğretebilirsiniz” dedi.

2 YAŞINDA DUYGUSAL, 3 YAŞINDA MATEMATİK ZEKASI GELİŞİYOR

Ne kadar erken yaşta eğitime başlarsanız bilişsel gelişimi de o kadar önde olacaktır diyerek sözlerine devam eden Berna Güloğlu, “2-4 yaş aralığındaki çocuklar objeleri tek bir özelliğine göre değerlendirirler. Çevredeki nesneleri renklerine göre (örn. Kırmızı arabalar, yeşil arabalar, mavi arabalar vb.) veya biçimlerine göre (örn: yuvarlak, kare vb) ayırmalarını istemek ardından, hem renk hem de biçimlerine göre objeyi seçmesini istemek (örn: yuvarlak ve kırmızı top) duygusal-motor gelişimlerine büyük katkı sağlayacaktır. Bu dönemde çocuklar tersine çevirme yapamamaktadırlar. 3+5=8 der ama 8-3=5 olduğunu göremez. ‘Aslı benim kardeşim’ der ama kendisinin de ‘Aslı’nın kardeşi olduğunu göremez. Tersine çevirmenin gelişebilmesi için yürüdüğünüz yolda anne ya da baba giderken gördüklerini sıralarken (köpek, çeşme, ağaç, okul) çocuğunda dönüşte gördüklerini sıralaması (okul, ağaç, çeşme, köpek) istenebilir” şeklinde konuştu.

EVDE BULUNAN NESNELERİ OYUN VE ÖĞRENME ARACI HALİNE GETİRİN

Son olarak çocuklara evde özgürce oyunlar oynayabileceği bir ortam oluşturmanın önemli olduğunu da söyleyen Güloğlu, “Hazır oyuncaklar almak yerine evdeki malzemeler kullanılarak oluşturulan oyunlar ve yapılan oyuncaklar çocuğun üreticiliğine katkı sağlayacaktır. Çocuk hazır bir malzemeyle oynamak yerine kendi o oyuncağı nasıl yapabileceğini, hangi malzemeleri kullanarak üretebileceğini keşfeder. Abaküs almak yerine nohut, mercimek gibi ürünler kullanılarak sayı saymasını öğrenebilir. Saklambaç oyunu da sayı saymanın yanı sıra dikkatini toplamayı öğretecektir. Hareketli bir oyun olması çocuğun enerjisini boşaltarak sakinleşmesini sağlayacaktır. Çocukların çadırlara oynamak istedikleri bir dönem vardır. Çadır almak yerine evdeki yastıklardan çadır oluşturabilirsiniz” diyerek sözlerini tamamladı.

İhlas Haber Ajansı

72 ay ve üzeri çocukların okul öncesi kayıt işlemleri hakkında MEB uyardı

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 21-11-2017

72 ay ve üzeri çocukların okul öncesi kayıt işlemleri hakkında MEB uyardı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 15.11.2017 tarihli 19276712 sayılı yazısında bazı okulların ilkokul birinci sınıfa gitmesi gereken öğrencileri okul öncesi eğitime kayıt ettiği belirtilerek bu işlemin yapılma gerekçesi soruldu.

72 AYLIK ÖĞRENCİLERİN KAYIT İŞLEMİ

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları yönetmeliği kapsamında okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtların yapıldığı Eylül ayının sonu itibari ile 72 ayından gün almış çocukların okul öncesi eğitime kayıt yapılamayacağı ancak rehberlik ve araştırma merkezleri tarafından “özel eğitim” tanısı konulmuş çocukların 78 aya kadar olanların ise Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında okul öncesi eğitim kurumlarına kaydı yapılabilir ifadesi kullanılan yazıda bu istisnai durumu taşımamasına rağmen öğrencilerin kaydının yapıldığı belirtildi.

MEB resmi yazı;


MEB yazı

İllere gönderilen listelerde özel eğitim gereksinimi olmayan zorunlu eğitim çağındaki çocukların okul öncesi eğitime kaydının yapıldığı ve bu çocukların kaydının yapılma gerekçesi istendi. İlgili mevzuatlara ve esaslara aykırı işlem yapan bu işlem sonucunda da zorunlu eğitim çağındaki çocukların okula devamına engel olarak çocukların eğitiminin aksamasına sebep olan yöneticiler hakkında gerekli incelemelerin yapılması istendi. İlgili yöneticiler hakkında işlem yapılarak işlem sonucunun MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.

Sınıflar Öğrenci Tiplerine Göre Renklenecek

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 30-05-2017

FİLLİ Boya ve MEB işbirliği ile renklerin öğrenme üzerindeki etkisini konu alan ‘Okullarda renk etkisi’ projesi hazırlandı.

Proje ile reklerin öğrenme üzerindeki etkileri okullarda hayata geçirilecek. MEB tarafından belirlenecek pilot okullar renk uygunluğuna göre boyanacak. Hazırlanan renk kitapçığı tüm okullara dağıtılacak. Renklerin öğrenme üzerindeki etkisinin tüm yönleriyle anlatıldığı kitapçıkta, lisede mavinin ilkokulda da sarının öğrenmeyi kolaylaştırdığı yazıldı.

Kitapçıkta, ofistik ve hiperaktif çocuklar için az parlak ve gözü rahatsız etmeyecek renkler kullanılması, smflarmm bej tonları ve soğuk renklere boyanması gerektiği belirtiliyor.

Okullarda Renk Etkisi Projesi" başladı ile ilgili görsel sonucu

“Okullarda Renk Etkisini Projesi’ni bugün başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde 12 pilot anaokulunu boyayarak, renk etkisinin bilimsel olarak çocuklarımıza sağladığı faydayı görerek, ülkemiz genelinde bunu yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu projenin Filli Boya adına hiçbir ekonomik ve ticari beklentisi yok. Tamamen motivasyonumuz ve ülkemize daha fazla nasıl faydalı olabiliriz, hangi renk boyayla boyanırsa çocuklarımız nasıl daha iyi olumlu etkilenir, bu bilinci yaratmak için buradayız. Dört ana renk var, bunları tespit ediyoruz. Uzun bir çalışma, çok fazla ara rengi de hayata sokarak çok olumlu etkiler yaratacağımıza inanıyorum. İlk olarak erken yaştaki çocukların yüksek enerjili olmasıyla onları mavi ve yeşil tonlarıyla daha dingin hale getirebiliriz. Enerji yükseltmek istediğimizde sarı, kırmızı, turuncuları bu işin içine serpiştiriyoruz. Bunu bilim ve psikologların desteğiyle geniş bir platformda yapmamız lazım.”

Filli Boya, kısa bir süre önce tanıttığı Çocuk Odaları Renk Koleksiyonu’ndan sonra renklerin okullarda dikkat ve öğrenme üzerindeki etkisini araştırdığı çalışma kapsamında “Okul Renkleri Koleksiyonu”nu oluşturdu.

Okul binalarının konumu, ışık alma oranları ve cam yüzeyleri özelliklerine göre segmentlere ayrılarak hazırlanan “Okul Renkleri Koleksiyonu”nda okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve liseler için seçilmesi gereken renk tonları belirtiliyor. Anaokulları için sınıf, oyun odaları, yemek alanı, müdür odası, koridorlar için renk önerileri verilirken, ilkokul ve liseler içinse sınıfların ışığa ve baktığı yöne göre değişen renk alternatiflerinin yanı sıra sınıf içinde bulunan duvarların her biri için ayrı renk seçimleri bu çalışmanın dikkati çeken özellikleri arasında yer alıyor

Okul Renkleri Koleksiyonu için TIKLAYINIZ

Bebeklere Altı Aylıktan İtibaren Kitap Okuyun

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 18-05-2017

Uzmanlar bebeklerin ne anlattığınızın farkında olduğunu belirterek onlara altı aylıkken kitap okumanızı öneriyor. Bunun miniklerin ileride konuşma becerisi ve okur yazarlık yeteneğine katkıda bulunduğu belirtiliyor

Bebeklere altı aylıktan itibaren kitap okuyunAltı aylık bebeğe kitap okuduğunuzda bunun ona bir faydasının olup olmadığından emin değilseniz, yapılan bir araştırma çabanızın boşuna olmadığını gösteriyor. Geçen hafta yapılan Çocuk Akademik Dernekler Toplantısı‘nda sonuçları açıklanan araştırmaya göre bebeklere kitap okumak onların kelime hazinelerini geliştiriyor, okuma becerilerini artırıyor.

Araştırma kapsamında bilim insanları çocukların kelimeleri ne kadar iyi anladıklarını, bunun onların okuryazarlık ve okuma becerilerini güçlendirip güçlendirmediğini gözlemlemek için dört buçuk yılda250‘den fazla anne ve bebeği izledi. Gözlem sırasında bebeğe bir günde veya haftada okunan kitap sayısına bakıldı. Ebeveynlere kitapla ilgili çocuklarıyla konuşup konuşmadıkları, çocukların sayfadaki resimlerle etkileşime girip girmediği ve hikayelerin yaşa uygun olup olmadığı soruldu.

Araştırmacılar, erken çocukluk döneminde okuma kalitesi ve niceliğinin çocuğun kelime dağarcığını dört yıl sonra geliştirdiğini buldu. Erken bebeklik dönemindeki kitap okuma kalitesinin daha erken yaşta güçlü okuma becerilerine imkan sağladığı da tespit edildi. Bu çocukların isimlerini dört yaşında yazabildiğini ve okur-yazarlık kabiliyetlerinin de geliştiği belirlendi. Bulgular heyecan verici olarak nitelendirilirken küçük çocuklara kitap okumanın dil, okur-yazarlık ve erken okuma becerileri üzerinde kalıcı bir etkisi olduğu bilgisi yinelendi.Kaynak: Karar Gazetesi

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ANAOKULLARI ÜCRET TESPİT ÇİZELGESİ

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 03-05-2017

Adana İlimizde bulunan bağımsız anaokulları, kız meslek lisesi bünyesinde bulunan uygulama anasınıfları ve ilkokul / ortaokul / lise bünyesindeki anasınıflarında 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanacak ücret tespit çizelgesi için tıklayınız.

ana okulu ile ilgili görsel sonucu

 

 

Trafik ve Biz

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 12-04-2017

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve Sürücü Eğitimleri Konfedarasyonu tarafından ortak hazırlanan Trafik güvenliği ile ilgili konuların işlendiği videoyu izlemek için aşağıda yer alan linki tıklayınız.

Trafik ve Biz

http://www.eba.gov.tr/video/izle/90484085eecedd02f4b40a40ba1920f84ebabba53a001 

54 Ayını Dolduran Tüm Çocuklar Ana Okuluna Otomatik Kaydedilecek

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 10-04-2017

MEB yetkililerinden alman bilgiye göre, 2017-2019 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’da okul öncesi eğitimin 2019′a kadar zorunlu hale getirilmesine ilişkin illere yazı gönderildi. Buna göre, MEB, her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim almış olarak ilkokula başlamasını hedefliyor.

Zorunlu eğitime geçiş ile eylül sonu itibarıyla 54 ayını tamamlamış, bir sonraki yıl ilkokula başlayacak bütün çocukların okul öncesi eğitimden faydalanması için gerekli çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda, ilgili yazı ile mevzuat gereği 81 ilde ilkokul birinci sınıf ile okul öncesi eğitim kurumlarına kaydı yaptırılacak çocukların, eokul sisteminde kaydolacakları okulların belirlenmesi istendi.

 Ana Okuluna Otomatik Kaydedilecek ile ilgili görsel sonucuBakanlık, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden edindiği verileri, e-okul sistemine alarak bir yerleşim yerindeki 54 ay ve üzeri çocukların listesini de il ve ilçelere ilan etti.

İl ve ilçe yöneticileri, ilkokullarda olduğu gibi okul öncesi çağdaki çocukları adreslerine en yakın okullarla ilişkilendirerek, kayıt döneminde otomatik olarak ilgili okulun kaydına alınması için gerekli çalışmaları yapacak. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 54 ay ve üzeri okul öncesi çocuklar, e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak okula kaydedilecek. Bu şekilde zorunlu eğitim kapsamına alınması planlanan 54 ay ve üzeri bütün çocukların takibi yapılabilecek.

Okula devam etmeyen çocuklar için gerekli önlemler alınabilecek, htiyaç analizi yapılıp gerekli planlamalar faaliyete geçirilecek. Okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda olduğu gibi belli şartlara bağlanmış nakil sınırlaması bulunmuyor. Herhangi bir okulun kaydına alınan çocuk, velisinin isteği ile boş kontenjan olması durumunda istediği başka bir okula nakil olabilecek.

Her ilçe milli eğitim ve okul müdürlüğü, kendi okullarıyla ilişkilendirilmiş bütün çocukların herhangi bir okula kesin kayıt yaptırıp yaptırmadığını, buraya devam edip etmediğini takip edebilecek, gerekli önlemleri alabilecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 54 ay ve üzeri okul öncesi çağındaki çocuklar, e-okul sistemi üzerinden okula otomatik kaydedilecek. YENİÇAĞ GAZETESİ