Okul Öncesi Dönemi İçin “365 Gün Öykü”

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 20-03-2024

Millî Eğitim Bakanlığı, okul öncesi dönemden itibaren çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla öykü türünde materyaller geliştirerek “365 Gün Öykü” platformu oluşturdu.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, erken çocukluk döneminden itibaren çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın yanı sıra çocukların kelime hazinesini artırmak, dinleme ve konuşma yeteneklerini geliştirmek için “365 Gün Öykü” adlı internet platformu oluşturdu.
Çalışma kapsamında, “365gunoyku.meb.gov.tr” internet sitesi üzerinde çeşitli edebî türleri yansıtan 53 adet resimli okul öncesi öykü kitabı geliştirilerek kullanıma sunuldu. Kitapların yazım, çizim ve tasarım çalışmaları öğretmenler tarafından gerçekleştirildi. Kitaplarda öykü, bilmece-bulmaca, sözcüksüz resimli kitaplar, tekerleme, şiir, kavram ve gezi türlerine yer verildi.
Çevre okuryazarlığı ve iklim değişikliği konularını da kapsayan kitaplarla küresel sorunlara ilişkin duyarlılığın geliştirilmesi de hedeflendi.
Ayrıca Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün katkılarıyla “365 Gün Öykü” setteki kitapların seslendirmesi de yapıldı.

 

Okul Öncesi Yapılması Gereken Sağlık Kontrolleri

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 27-08-2023

Çocuklarınız okula sağlıklı başlaması ve çabuk hasta olmaması için bu sağlık kontrollerini mutlaka yaptırın.

Okula başlamadan önce çocuğunuzun  sağlık kontrollerini yaptırmayı unutmayın.
Çocukların okula sağlıklı  ve mutlu bir başlangıç yapması, tüm hayatlarını olumlu yönde etkiliyor. Okul öncesi yapılacak genel taramalar, çocukların verimli bir okul dönemi geçirmesine katkıda bulunurken, erişkin dönemde karşılaşılabilecek pek çok hastalığın önlenmesini sağlıyor. Memorial Şişli  Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Dicle İnanç, okula başlamadan önce çocuklar için önemli olan sağlık kontrolleri hakkında bilgi verdi.
Eksik aşısı varsa okula başlamadan yaptırın
Okul öncesi check- up çok önemlidir. İlk adım, doktor muayenesi ile başlar. Kilo ve boy ölçümü yapılarak çocuğun büyümesi değerlendirilir. Ayrıntılı sistemik muayene ve tansiyon ölçümü yapılır. Tam kan sayımı, demir düzeyi, tam idrar tahlili, kan kolesterol-lipid düzeyi, dışkıda parazit incelemesi, ailesel hikayeye göre açlık kan şekeri, riskli bölgelerde ise kan kurşun düzeyine bakılır. Çocuğun aşı bilgileri veya aşı kartı doktorla paylaşılmalıdır. Eksik aşılar varsa okul öncesi dönemde mutlaka yapılmalıdır.
Çocukların meslek seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Çocukların, sağlıklı büyümesi için tiroid hormonu takibi önemlidir
Tiroid bezinin az çalışması durumunda çocukta şişmanlıkla birlikte yorgunluk, yavaşlık gibi belirtiler; çok çalışması durumda ise zayıflık ve sinirlilik hali gelişir. Az ya da çok çalışması, okul yaşantısına ciddi anlamda zarar vereceği için okul başlamadan tiroid fonksiyonlarının kontrol altına alınması gereklidir.
Bebeklikte yapılan işitme testini okul öncesi tekrarlayın
Doğumdan kısa bir süre sonra bebeklere yapılan işitme testinin, okul öncesi tekrar edilmesi gerekmektedir. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından çocuğun hangi sesleri nasıl işittiği kontrol etmelidir. Çocuklardaki işitme kaybının çoğu okul çağından önce gelişir ve hem konuşma hem de dil gelişiminde gecikmeye neden olur. Bu nedenle 4-5 yaşlarında ve okul çağında işitme fonksiyonunun değerlendirilmesi gerekir.
Göz problemleri okul başarısını olumsuz etkiliyor
Okula başlamadan önce yapılacak göz taramaları ile çocukta görme tembelliği, şaşılık ya da yüksek derece kırma kusurları olup olmadığı saptanmalıdır. Kırma kusuru olan veya kayma olan gözün iyi görebilmesi için erken yaşta gözlükle veya ameliyatla düzeltilmesi gereklidir. 9-10 yaşına kadar tedavi edilmeyen, kırma kusurları ve şaşılık sonucu gelişen göz tembelliğinin ileri yaşlarda tedavisi mümkün olmamaktadır. Göz sağlığı iyi olmayan çocukların huzursuz, hırçın ve derslerinde başarısız olduğu da unutulmamalıdır.
Çocuğunuzu idrar yolu enfeksiyonlarından koruyun
İlkokula ya da anaokuluna yeni başlayan çocuklar, el ve tuvalet temizliği konusunda zorluk yaşayabilirler. Bu durumda parazitler çoğalacağı için idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları da çocuklarda çok sık görülür. Bu nedenle el ve tuvalet sonrası temizlik çocuklara çok iyi bir şekilde öğretilmelidir.
Mutlaka diş doktorunu ziyarete edin
Ağız ve diş bakımı, çocukların büyüme ve gelişimlerini etkilemektedir. Okul dönemindeki çocuklarda bu kontrollerin okullar açılmadan önce yapılması uygundur. Böylece okul sırasında dişlerle ilgili çıkabilecek problemlerin önüne geçilebilir ve diş hekimimin uygulaması gereken koruyucu işlemler için çocukların okuldan uzaklaşması gerekmez.
Okula yeni başlayan çocuklarda alerji riskine dikkat
Okula yeni başlayan küçük yaştaki çocuklarda yeni bir ortama girmenin yarattığı birtakım sıkıntılar olabilir. Çocuklar bu dönemden önceki hayatlarında karşılaştıklarından çok daha fazla uyaranla karşılaşabilmekte, bunlarla ilgili sağlık sorunları yaşayabilmektedir. Ancak bağışıklık sisteminde altta yatan bir rahatsızlığı olmayan çocuklarda ya da alerjen duyarlılığı gelişmeyenlerde bu sıkıntılar zamanla azalabilmekte ve herhangi bir komplikasyona neden olmamaktadır.
Horlayan çocuklar okulda başarısız oluyor
İyi uyku, çocukların derslerde başarılı olmasında, sağlıklı beslenme kadar önemlidir. Birçok bilimsel çalışma uyku apnelerinin, okul başarısında düşüşe ve davranışsal sorunlara yol açabileceğini göstermektedir. Eğer çocuğunuz hasta olmadığı zamanlarda horluyorsa, uykuda nefes almakta zorluk çekiyorsa, uykuda huzursuzca, geceleri terliyor ve altına kaçırıyorsa mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
Ağır okul çantaları omurga sağlığını bozuyor
Ağır okul çantaları çocuklarda skolyoz olarak adlandırılan omurga eğriliklerine neden olur. Bu nedenle okul çantası sırtta ve omuzlarda ağrıya neden olmayacak ağırlıkta olmalıdır. Eğer çocuğun okul çantasını yanında taşınması gerekiyorsa 12 yaşına kadar 4 kg’ı, 15 yaşına kadar da 5 kg’ı geçmemelidir. Çantanın uzun süre taşınmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca çocukların sınıfta ders dinlerken masaya dayanmamaları, arkalarına yaslanarak, dik oturmaları gerekmektedir. Teneffüslerde ise sırada oturmak yerine, kalkıp dolaşmalıdırlar.
Ayaklarda ağrının nedeni ayakkabılar olmayabilir
Okul çağı çocuklarında ayak ağrılarının nedenini okula başlarken yeni alınan ayakkabılara yormak yanlıştır. Ayakta ağrıya neden olabilecek ve çocuğun okulla olan dengesini etkileyecek, bir dizi doğuştan veya sonradan olma bozukluklar bulunmaktadır. Ağrılı bir ayakta çocuk ortopedistinin çektireceği basit bir röntgen sonucu konacak tanı ve buna göre yönlenecek tedavi ile alınacak bazı önlemler, çocukların okul performansını artıracaktır.Pembenar

Ana Sınıfı, İlkokul Ve Ortaokula Başlayacak Öğrencilerin Kayıtları, Adrese Dayalı Olarak Yapıldı

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 04-07-2022

Millî Eğitim Bakanlığınca 2022-2023 eğitim öğretim yılında ana sınıfı, ilkokul ve ortaokula başlayacak öğrencilerin kayıtları, adrese dayalı olarak yapıldı.

e-Okul.meb.gov.tr

 e-devlet

2022-2023 eğitim öğretim yılında ana sınıfı, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin okul kayıtları, MERNİS adres bilgileri esas alınarak herhangi bir başvuru olmaksızın e-okul sisteminden tamamlandı.
Bu kapsamda Bakanlık tarafından 4 milyon 183 bin 620 öğrencinin e-kayıt işlemi gerçekleştirildi.
İlkokul birinci sınıf kayıtları, herhangi bir başvuru olmaksızın MERNİS adres bilgileri uyarınca gerçekleştirildi. Okul öncesi öğrenciler için ise velilerin okula başvurarak sistem tarafından yapılan kayıtları kesinleştirmeleri gerekiyor.
5. sınıfa yerleştirilen öğrenciler için velilere “ortaokul, imam hatip ortaokulu ve özel ortaokul” tercih hakkı sunuldu. Ortaokul tercihi yapan öğrenciler, adreslerine uygun okullara yerleştirildi.  e-kayıt sonuç ekranlarında imam hatip ortaokulu ve özel okula kayıt olmak isteyen velilerin istedikleri okullara başvurmalarına yönelik bilgi verildi.
Veliler, “e-Okul.meb.gov.tr“  ile e-devlet kapısı sisteminden İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama (e-Kayıt) hizmet başlığından çocuklarının yerleştirildiği okulu öğrenebilecekler.
2022-2023 eğitim öğretim yılı, 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi Ücret Tespiti

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 25-05-2022

 Adana İlinde bulunan bağımsız anaokulları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları bünyesinde bulunan uygulama ana sınıfları ve diğer eğitim kurumları bünyesindeki ana sınıflarında, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında ekli çizelgeye göre tespit edilen ücretler uygulanacaktır.

2022-2023 eğitim-öğretim yılı ücreti için TIKLAYINIZ

 

TRT Çocuk Kitaplık Yayında

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 16-05-2022

TRT Çocuk Kitaplık, çocuklar için özel olarak tasarlanmış, onların hayal dünyasını geliştiren sesli, animasyonlu, aktivite ve oyun içeren yepyeni bir kütüphane uygulaması. Eğlenceli ve eğitici kitapları ve sürprizlerle dolu interaktif içerikleriyle TRT Çocuk Kitaplık, çocuklara benzersiz bir kitap deneyimi sunuyor.

Android uygulaması için TIKLAYINIZ

App Store uygulaması için TIKLAYINIZ

Trt Çocuk Kitaplık Web Sayfası İçin TIKLAYINIZ

 

 

 

Çocukların Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 05-04-2022

Meslek seçimi yılları genel olarak lise dönemine denk gelse de, yetenek ve ilgilerini ilk kez tanıdıkları erken yaş dönemlerinde çocukların meslekler hakkında birtakım fikirlere sahip olmaları, gelecekte yapacakları meslek seçimlerini olumlu yönde etkiler.

Geleceğin büyükleri olacak olan çocuklarımıza daha küçük yaşlardan itibaren mesleklerle ilgili bilgi paylaşımları yapmak faydalı olacaktır. Meslekleri tanıma sürecinde etkili olan faktörlerin neler olduğunu bilen bir çocuk kendini yavaş yavaş hayata hazırlar. Çocukların erken yaşta elde edeceği bu bilgiler onların daha sonraki yıllarda yapacakları meslek seçimlerinde son derece etkilidir.
Bununla birlikte meslek seçimine geçiş hayatımızda belli evreler halindedir. Bu evreler meslek fikrinin oluşmaya başlamasından yetişkinlikte bir meslek sahibi oluncaya kadar geçen gelişim evrelerini içerir. Bu evreleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.Çocukların meslek seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Meslek bilincinin oluşması

Bu dönem 5 – 12 yaşları arası çocuklarda meslek bilincinin oluşmaya başladığı ilk dönemdir. Okul öncesi dönemden başlayarak ilkokul dönemine kadar devam eder. Bu dönemde mesleklerle ilgili çeşitli hayaller kurulur. Çocuklar, ebeveynlerinin mesleği veya çevrelerinde, medyada gördükleri kişilerin mesleklerine sahip olmayı hayal eder. Genellikle mesleki tercih ifadeleri gerçek seçimi yansıtmayan hayali ifadelerdir.

Meslekleri keşfetme ve araştırma

Bu dönem 12–15 yaşlarını kapsar. Çocuk bu dönemde kişilerin ve mesleklerin ortak yönleri ve farklı nitelikleri üzerinde daha çok bilgi sahibi olarak yeni yönlerini keşfeder.

Hayal edilen mesleğe karar verme

Gencin lise yıllarını yani 15–18 yaşlarını kapsar. Birey artık kendisi ve meslekler hakkında oluşturduğu algılara dayanarak planlamalar yapar. Artık yavaş yavaş kişilik özellikleri ve işgücü piyasası gibi faktörlerin mesleki seçim sürecinde ne kadar önemli olduğunu kavradıkları ve mesleki seçimlerde daha sağlıklı karar vermeye başladıkları dönemdir. Bu dönemin sonunda doğru artık üniversite tercih süreci başlayacağından meslekler hakkında daha derin kapsamlı bir araştırma sürecine girilir.

Mesleğe hazırlanma

18–23 yaşları arasında birey, seçtiği bölüm, okul veya yaptığı etkinliklerle mesleğe hazırlanmaya başlar. Üniversite eğitimi ve çeşitli diğer mesleki eğitimleri alıp, eğitim sonrası iş olanakları, meslek değerleriyle uyum gii faktörleri hesaba katarak nihayet belirli bir mesleki tercihin üzerinde odaklanılan dönemdir. Dönemin sonunda ise seçilen mesleğin icra edileceği alan belirlenir.

İşe yerleşme

Bireyin iş dünyasında yerini aldığı ve mesleğini uygulamaya başladığı dönemdir. Mesleğini uygulayarak çalışır, kazanır ve daha profesyonel hale gelir. Hayal edilen ve kişiye uygun bir meslek seçildiği sürece başarı ve mutluluk beraberinde gelir.

Çok önemli bir tavsiye

Bugün okula başlayan üç çocuktan iki tanesinin bugün var olmayan bir meslekte çalışacağı tahmin ediliyor. O yüzden anne babaların mesleklerle ilgili dönemleri gözetirken hızla değişen dünyada çocukları gelecekte hangi mesleği yaparsa yapsın işine yarayacak bazı becerileri kazandırma noktasına özel önem vermeleri çok faydalı olacaktır. Bilgi odaklı bir eğitimden beceri odaklı bir eğitime geçiş yapılması gerekmekte ancak hala okullar bu noktada değişime direnç göstermektedir. Bu noktada anne babalar insiyatifi ele almalı ve çocuklarında YETİ akrostişiyle özetlediğim Yaratıcılık, Eleştirel Düşünme, Takım Çalışması ve İletişim gibi insani becerileri geliştirmek için aktiviteler araştırmalı bu konuda detaylı araştırmalar yapmalıdır.

Kaynak https://www.cnnturk.com/

Meb Okul Öncesi yardımcı kaynaklar

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 08-12-2021

Meb kaynak destek paketinde yer alan kitapçıklar:

 

Okul Öncesi  Sınıf Etkinlikleri  İçin TIKLAYINIZ

TRT EBA’da okul öncesi yayın kuşağı

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 20-10-2020

“ÇOCUĞUN OLDUĞU HER YERDEYİZ”

Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitime geçiş süreçlerinde erken çocukluk eğitimine yayın içerikleri, eğitim materyalleri ve ebeveynlere özel kaynak desteğiyle öncelik veren Millî Eğitim Bakanlığı, 12 Ekim Pazartesi günü itibariyle de TRT EBA’da başlattığı okul öncesi yayın kuşağıyla “Dünyanın en büyük duvarsız anaokulu”nun da açılışını gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Zeytinburnu Şehit İbrahim Yılmaz Anaokulunda düzenlenen “Erken Çocukluk Eğitimi Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, geçen hafta okul öncesi eğitim kurumlarının 5 gün olmak üzere açıldığını anımsatarak, çocukların okula rahatça gitmesi için her türlü ortamı sağladıklarını söyledi.
Okul öncesi eğitimi zenginleştirmek amacıyla TRT EBA televizyonunda 12 Ekim’den itibaren okul öncesi çocuklar için hazırladıkları program dizisinin günde 2 kere yayımlandığını aktaran Selçuk, çocukların her ortamda ve fırsatta, daha çok ve nitelikli eğitim alabilmesi için fırsat oluşturduklarını, “Ailece” adı altında bir kuşakla da bu programı desteklediklerini dile getirdi.
2023 Eğitim Vizyonu’nda okul öncesi ve erken çocukluk eğitiminin vurgulandığını kaydeden Selçuk, vizyondaki hedeflere ne kadar ulaştıklarını defalarca gözden geçirdiklerini ve eksiklikleri kontrol ettiklerini, ciddi bir mesafe aldıklarını da kanıtlara dayalı olarak gösterebildiklerini ifade etti. Bakan Selçuk, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yaklaşık yaklaşık 1 milyon 700 bin öğrencinin okul öncesi eğitime devam ettiğini hatırlattı. Öğretmenlere yönelik 450 etkinliğin yer aldığı öğretmen etkinlik kitabı çok sayıda destek materyalle çalışmaların daha da zenginleşmesine gayret gösterdiklerini belirten Selçuk, bunun çocuklar için olan 3 ciltlik içeriğinin de hem web ortamında hem de baskılı olarak sunulduğunu bildirdi.
Çocukların ihtiyaç duydukları kırtasiye malzemelerin karşılanması ve belli durumlarda çocuklara ödenek gönderilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Selçuk, “Ancak Türkiye’de 14 bin civarında mezra ve köy var. Yani erişimde kısmen sorun yaşayan çocuklarımız için de özel çalışmalar yapıyoruz. Gezici öğretmen sınıfı, taşıma merkezi ana sınıfı, gezici sınıf ve yaz okulları, bu çalışmalardan bazıları. Bu dönemde 14 bin mezra ve köy halkı yerleşim yerindeki yaklaşık 20 bin civarında çocuk için, onların şartlarına uygun olarak da gezici öğretmen modeliyle bu desteğimizi sürdürmüş oluyoruz.” diye konuştu.
“Çocuklarımız için Erken Çocukluk Eğitim Takvimi hazırladık”
Çocuklar ve öğretmenlerin desteklenmesi amacıyla yaptıkları daha birçok çalışma olduğuna ve bunların hayata geçtiğine işaret eden Selçuk, erken çocukluk dönemi eğitimine ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Çocuklarımız için Erken Çocukluk Eğitim Takvimi hazırladık. Bir velimiz veya öğretmenimiz, ’365 gün boyunca bir çocukla ne yapılır, nasıl yapılır, hangi oyunlar oynanır, hangi bilimsel terimler gözden geçirilir, günün sözü nedir, o gün için değerlerimizle ilgili nasıl bir içerik vardır?’, bütün bunları her gün takvim yaprağında bulma imkanına sahipler. ‘Benim Oyun Sandığım’ adı altında bir sandığımız var. Bu sandığımız bir çocuğun okul öncesinde ihtiyaç duyabileceği hemen her şeyi içinde barındırıyor. Bu sandıkta çocukların çok daha erken yaşlarda, okula, hatta ana sınıfına gelmeden önceki yıllarda neyi nasıl yapabileceği konusunda çok zengin materyaller var ve bunu çocuklarımıza ulaştırıyoruz. Konuşan duvarlarla ilgili bir çalışmamız var. ‘Bir Şeyden Çok Şey’ etkinlik setimiz var. ‘İlk Arkadaşım’ kitapçığı da bu çalışmalardan bir tanesi.”
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu çalışmaları erişemedikleri ve az eriştikleri hiçbir çocuğun kalmaması, öğretmenlerin yalnız hissetmemesi amacıyla yaptıklarını ifade ederek, “Her zaman onların yanındayız ve ihtiyaç duydukları her türlü materyali karşılamak için çalışıyoruz.” dedi.
“Erken çocukluk eğitimindeki çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz”
Akademisyen ve öğretmenlerin bu çalışmaları yaparken büyük bir gayret gösterdiklerine dikkati çeken Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çalışmaları yaparken sanırsınız bilimsel çalışma yapmıyorlar, bir şekilde resmi bir görevle meşgul değiller, sadece oyun oynuyorlar. Oyun oynar gibi yapılan bu çalışmaların bereketi ve eğlencesi çok daha yüksek. Çocuklar için bir şey yapıyor olmanın hazzı gerçekten inanılmaz. Bu hazzı hep birlikte paylaşma fırsatı veren emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu işler el birliği, iş birliği ve gönülle olur. Eğer bunu sadece resmi görev çerçevesinde yapmaya çalışırsak emin olun eksik, zayıf ve kimsesiz kalır. Bunun önüne geçebilmek için de hep birlikte çocukların gözündeki pırıltıyı artırmak, ışıklarını yükseltmek ve yüceltmek için daha çok çalışmamız lazım, çok ödevimiz var. Bu ödevlerimizi yapmak için de erken çocukluk eğitimindeki tüm çalışmalarımıza daha büyük bir hızla devam edeceğiz. Çocuklarımızın okula geliyor olmasıyla yetinmiyoruz, aynı zamanda EBA TV’deki içeriklerle desteklenmesini, burada ismini saydığım eğitim paketleri ve destek materyalleriyle de zenginleşmelerini sağlamaya gayret ediyoruz. Bu çalışmalarımız daha da artacak.”
Bakan Selçuk, “Benim Oyun Sandığım” setinin ulaştığı öğrencilerle görüştü
Bakan Selçuk, konuşmasının ardından “Benim Oyun Sandığım” setinin ulaştırıldığı Elazığ Merkez Yukarı Çakmak Köyünde yaşayan okul öncesi eğitimi alamayan Elif Barunduk ve öğretmen Nihan Karabulut’la canlı bağlantıyla görüştü. Selçuk, Karabulut ile Barunduk ve ailesini selamlayarak, İstanbul’dan sesleniyor olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.
Öğretmen Karabulut, yaptıkları çalışmalar doğrultusunda il merkezine bağlı 45 öğrencinin okul öncesi eğitim alamadığını, bulundukları yerde okul olmadığını, bu öğrencilerin taşımalı sistemle kilometrelerce uzaklıktaki başka okullara gidemeyecek kadar küçük olduğunu, Barunduk’un da bu öğrencilerden biri olduğunu ve “Benim Oyun Sandığım” projesi sayesinde artık öğretmenlerin öğrencilerin yanına gittiğini anlattı. Karabulut, Barunduk’un sandıktan çıkan materyalleri çok beğendiğini aktararak, buradan çıkan resim defterine çizdiği resmi gösterdi.
Bakan Selçuk, resmi çok beğendiğini dile getirerek, Karabulut’un sözlerine üzerine şöyle konuştu: “Öylesine içtenlikle, sevgiyle, sadakatle bağlanmışsınız ki bu mesleğe, anlatırken sanki çok büyük bir heyecanın, müthiş bir mutluluğun içerisinde bir dil kullanıyorsunuz. Burada imkan var, sandıklar, kitaplar, araçlar, gereçler gibi, bunlar bizim vazifemiz, bunlar için teşekkür etmeniz gerekmiyor. Bunun daha fazlasını yapmak bir ülke ödevi, bunu hep beraber yapacağız. Bütün bu materyalleri oluşturmak nispeten kolay ama sizin yüreğiniz olmazsa biz bunu işi başaramayız. O yüreğin dolu dolu olduğunu şu anda görüyorum. Milletim ve meslektaşlarım adına size teşekkür ediyorum.”
Bakan Selçuk’tan minik Kezban’a resim sözü
Bakan Selçuk, Afyonkarahisar Sinanpaşa ilçesi Balmahmut Köyünde yaşayan okul öncesi eğitim alamayan Kezban Öztürk ve öğretmen Meryem Eksen’le de görüntülü görüştü. Oyun sandığını alarak “öğretmen ve okul olmak” için Öztürk’ün evine gittiklerini belirten Eksen, Kezban’ın sandığın içindeki materyalleri çok beğendiğini aktardı. Kezban Öztürk de Bakan Selçuk’a halini hatırını sordu, sandıktan çıkan hediyelerden duyduğu mutluluğu ifade etti.
Bakan Selçuk, resim yaptığını dile getiren Öztürk’e, “Çok güzel olmuş, harika olmuş. Bir kalbin içerisine çiçek konulmuş. Çok beğendim.” yanıtını verdi. Selçuk’un “Resmi bana hediye edecek misin?” sorusunu Öztürk, “Tabii ki de.” diye cevapladı. Selçuk da Öztürk için bir resim yaparak göndereceği sözünü verdi.
MEB’DEN ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ SEFERBERLİĞİ
Çocuklarımız hayata daha güçlü başlıyorlar
Erken çocukluk eğitiminde çocuklar yaşıtları ile sosyalleşir, oynayarak öğrenir, düşünür, araştırır ve keşfeder… 2023 Eğitim Vizyonu’muz ile her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim alarak ilkokula başlamasını hedefliyoruz. Her çocuğun nitelikli eğitim hakkı için çocukların ihtiyaçlarına uygun eğitime erişim modelleri geliştirdik. Erken çocukluk eğitiminde bize ulaşamayan çocuklarımıza “Benim Oyun Sandığım” setiyle biz ulaşıyoruz. Sayı çubukları, bloklar, kuklalar, yap-bozlar ve hikâye setleriyle evleri adeta anasınıfına dönüştüren setlerimizi binlerce ailemize ulaştırmaya devam ediyoruz.
Aileler çocuklarıyla daha nitelikli zaman geçiriyor
“Benim Oyun Sandığım” setinin içinde aile oyunları, bilmeceler, sanat etkinlikleri, kelime hazinesini geliştirici oyunlar ve deneyler gibi eğitici içeriklerle dolu 365 günlük Erken Çocukluk Eğitim Takvimi de yer alıyor. Takvimimizi internet ortamında herkesin kullanımına açıyoruz.
Çocukta var olan potansiyeli harekete geçiriyoruz
Taş, toprak, yaprak, dal, kâğıt, kutu, geri dönüşüm malzemeleri gibi her ailenin kolayca temin edebileceği malzemelerle yaratıcı fikirlerin buluştuğu, ilham verici bir etkinlik kitabı ile çocukların gelişimini ev ortamında da destekliyoruz. Onların her gün baktıkları şeylerde neler gördüklerini merak ediyoruz.
Çocuklarımızın “İLK ARKADAŞ”ını onlarla buluşturuyoruz
Çocukların düşünme, hayal etme, merak, yaratıcılık, problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik “Hisset, Düşün, Anlat, Yap” temalı bir materyal olan “İlk Arkadaşım” kitabının ailelere rehber, çocuğa ise arkadaş olmasını hedefliyoruz.
Evde etkinlikler yapmak için her şeyimiz hazır
Çocuklarımızın “Bir Şeyden Çok Şey” ve “İlk Arkadaşım” kitaplarında yer alan etkinlikleri malzeme eksikliği yaşamadan uygulayabilmesi için gerekli olan kalem ve boya setini de bu kitaplar ile birlikte okula erişimi en zor olan köylerimizdeki çocuklarımızla buluşturuyoruz.
Konuşan duvarlarımızla öğrenme sürecini zenginleştiriyoruz
Bizim sınıflarımızın duvarları adeta çocuklarımızla konuşur ve onların öğrenme sürecini destekler. Salgın dönemindeki hassasiyetler de dikkate alınarak hazırlanan eğitici posterlerimiz, sınıflardan koridorlara, tuvaletlerden, bahçelere her yerde…
Dünyanın En Büyük Duvarsız Anaokulu her gün saat 08.00′de TRT EBA İlkokul kanalında
Mezra, köy, kasaba, şehir… Nerede çocuk varsa okul orada. Her gün sabah ve akşam saatlerinde ülkemizdeki 3, 4 ve 5 yaşlarındaki yaklaşık 4 milyon çocuk ile yurt dışındaki binlerce çocuğumuzun gelişimini nitelikli içeriklerle destekliyoruz. Ailenin çocuğuyla daha nitelikli bir zaman geçirmesini destekleyen AİLECE kuşağımızı da her gün TRT EBA Anaokulunda ailelerle buluşturuyoruz.

ÜNLÜ İSİMLERDEN ÇOCUKLARIMIZA MASALLAR

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 04-05-2020

Anadolu’nun binlerce yıllık birikimini, bilgeliğini yansıtan masallarımız, usta seslerin anlatımıyla çocuklarımızla buluşuyor. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve UNESCO işbirliğinde yürütülen “Anadolu Masalları Projesi” kapsamında, çocuklarımızın evde kaldığı bu dönemde kaliteli vakit geçirmeleri için yeni bir çalışma hayata geçirildi. 24 ünlü söz ustası, evlerinde, çocuklar için masal anlattı. O masallar şimdi EBA TV ve Anadolu Masalları Youtube Kanalı’ndan çocuklarla buluşuyor.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Komisyonu iş birliğinde yürütülen Anadolu Masalları Projesi kapsamında, çocukların evde kaldığı dönemde kaliteli vakit geçirmeleri için yeni bir çalışma hayata geçirildi.
Sanat dünyasının ve televizyon ekranlarının deneyimli isimleri, evlerinde ve ofislerinde kamera karşısına geçerek çocuklar için masal anlattı. Ünlü isimlerin anlattığı masallar, bugünden itibaren EBA TV ekranlarında ve Anadolu Masalları Youtube Kanalı’nda çocuklarla buluşmaya başladı.
Altan Erkekli, Aşkın Nur Yengi, Ayşe Şule Bilgiç, Burak Sergen, Cem Öğretir, Eda Özülkü, Emre Altuğ, Esra Erol, Işın Karaca, Kerem Alışık, Kıraç, Metin Özülkü, Müge Anlı, Nazlı Çelik, Seda Öğretir, Ceyda Düvenci, Tamer Karadağlı, Zahide Yetiş, Zara, Zuhal Topal, Ece Üner, Hülya Koçyiğit, Buket Aydın, Pınar Altuğ,  Sertap Erener ve Halit Ergenç ata mirası masalları çocuklar için anlattı.
Anadolu Masalları  çocukların hayal güçlerini ve ruh dünyalarını derinleştiriyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı değerlendirmede, masalların çocukların ruhsal gelişimindeki ve eğitim süreçlerinin temellerindeki yerinin asla doldurulamayacağına dikkati çekti.
Anadolu Masallarının çocuklara ulaşmasında, sanat camiasının ve televizyon ekranlarının tanınan isimlerinin sunduğu katkının büyük önem taşıdığını ifade eden Selçuk, şunları kaydetti: “Anadolu Masalları Projesi ile çocuklarımızın hayal güçlerini ve ruh dünyalarını derinleştirmelerine ve geliştirmelerine destek oluyoruz. Bakanlık olarak çocuklarımızın hem eğitimleri hem de evde nitelikli zaman geçirmeleri için kaliteli içerikler oluşturmaya çalıştığımız bu dönemde sanatçılarımızın ve televizyon ekranlarının deneyimli isimlerinin bu değerli sosyal sorumluluk projesine sundukları katkıyı çok kıymetli buluyoruz.”
Anadolu Masalları Projesi
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğinde geçen yıl hayata geçirilen Anadolu Masalları Projesi kapsamında akademik bir heyet oluşturularak en sevilen masallar derlendi. Masallar, akademisyenlerce çocuğa görelik ilkesine, dil ve anlatım unsurlarına göre incelenerek yeniden düzenlendi. Ayrıca güzel sanatlar liselerinde öğrenciler de öğretmenleri rehberliğinde masalları görselleştirerek projeye katkı sundu.
Proje kapsamında, Türkiye genelinde Masal Anlatıcılığı eğitici eğitimi alan 400 öğretmen, bulundukları illerde binlerce öğretmenle daha buluşturuldu. Ayrıca, proje dahilinde bir de resimli masal kitapları, masal oyun kartları, masal şarkıları ve masal seslendirmelerinden oluşan Anadolu Masalları Eğitim Seti oluşturuldu.
Koronavirüs salgını döneminde projenin kesintiye uğramaması için Anadolu Masalları Youtube Kanalı kuruldu. Öğretmenlerin çocuklar için anlattığı masallar, masal şarkıları ve resimli masallar öğrencilere sunuldu.

MİNİKLERİN “MERAK GIDIKLAYAN SORULAR”INA YANITLAR

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 12-04-2020

Koronavirüs önlemleri kapsamında evde uzaktan eğitim alan çocuklar için yeni bir hizmet devreye girdi. Uzaktan eğitim sürecinde evde eğitimlerini sürdüren çocukların merak duygusunu canlı tutmak için “Merak Gıdıklayan Sorular” serisi başlatıldı.

Uzaktan eğitim döneminde de çocukların merakını canlı tutmak için gayret sarf eden velilere destek olmak, çocukların öğrenme isteğini artırmak, öğrenmeyi daha keyifli hale getirmek, öğrenme serüvenlerine katkı sunmak için TRT EBA TV kanallarına yeni içerikler hazırlandı.
Bu kapsamda çocuklar tarafından “tanitim@meb.gov.tr” adresine gönderilen, günlük hayata, bilime ve tabiat olaylarına yönelik sorular teker teker yanıtlanıyor.
Kapsamlı alan araştırmasının ardından bilimsel ya da teknik cevapların çocukların diline ve öğrenme düzeyine uygun yanıtlanarak hazırlanan videolar,  “Merak Gıdıklayan Sorular” serisi adıyla TRT EBA TV’de teneffüs aralarında yayımlanmaya başladı.
Sorulara uygun seslendirmeler

MİNİKLERİN

le oluşturulan görseller ile kullanılan müzikler uzman ve öğretmenler tarafından hazırlandı.
Bu kapsamda, “Navigasyon uygulamaları nasıl çalışır?”, “Balıkların kulakları var mıdır?”, “Yıldızlar nasıl kayar?”, “Ahtapotların kaç kolu vardır?” gibi yüzlerce soruya yanıt verildi.
Bakanlık uzmanları, bilim, sanat, spor ve yaşam alanlarında farklı içerikler geliştirmeye devam edecek.
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabı üzerinden “Çocuklarımızın merak ettiği bunun gibi yüzlerce soruyu ve cevaplarını TRT EBA TV kanallarında veriyoruz. Çocuklarınızın merak ettikleri soruları tanitim@meb.gov.tr adresine iletin, çocuklarımız için cevaplarını TRT EBA TV kanallarında verelim” çağrısında bulunmuştu.
Çocuklar, merak ettiği sorularını “tanitim@meb.gov.tr” adresine iletebiliyor.