TRT EBA’da okul öncesi yayın kuşağı

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 20-10-2020

“ÇOCUĞUN OLDUĞU HER YERDEYİZ”

Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitime geçiş süreçlerinde erken çocukluk eğitimine yayın içerikleri, eğitim materyalleri ve ebeveynlere özel kaynak desteğiyle öncelik veren Millî Eğitim Bakanlığı, 12 Ekim Pazartesi günü itibariyle de TRT EBA’da başlattığı okul öncesi yayın kuşağıyla “Dünyanın en büyük duvarsız anaokulu”nun da açılışını gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Zeytinburnu Şehit İbrahim Yılmaz Anaokulunda düzenlenen “Erken Çocukluk Eğitimi Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, geçen hafta okul öncesi eğitim kurumlarının 5 gün olmak üzere açıldığını anımsatarak, çocukların okula rahatça gitmesi için her türlü ortamı sağladıklarını söyledi.
Okul öncesi eğitimi zenginleştirmek amacıyla TRT EBA televizyonunda 12 Ekim’den itibaren okul öncesi çocuklar için hazırladıkları program dizisinin günde 2 kere yayımlandığını aktaran Selçuk, çocukların her ortamda ve fırsatta, daha çok ve nitelikli eğitim alabilmesi için fırsat oluşturduklarını, “Ailece” adı altında bir kuşakla da bu programı desteklediklerini dile getirdi.
2023 Eğitim Vizyonu’nda okul öncesi ve erken çocukluk eğitiminin vurgulandığını kaydeden Selçuk, vizyondaki hedeflere ne kadar ulaştıklarını defalarca gözden geçirdiklerini ve eksiklikleri kontrol ettiklerini, ciddi bir mesafe aldıklarını da kanıtlara dayalı olarak gösterebildiklerini ifade etti. Bakan Selçuk, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yaklaşık yaklaşık 1 milyon 700 bin öğrencinin okul öncesi eğitime devam ettiğini hatırlattı. Öğretmenlere yönelik 450 etkinliğin yer aldığı öğretmen etkinlik kitabı çok sayıda destek materyalle çalışmaların daha da zenginleşmesine gayret gösterdiklerini belirten Selçuk, bunun çocuklar için olan 3 ciltlik içeriğinin de hem web ortamında hem de baskılı olarak sunulduğunu bildirdi.
Çocukların ihtiyaç duydukları kırtasiye malzemelerin karşılanması ve belli durumlarda çocuklara ödenek gönderilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Selçuk, “Ancak Türkiye’de 14 bin civarında mezra ve köy var. Yani erişimde kısmen sorun yaşayan çocuklarımız için de özel çalışmalar yapıyoruz. Gezici öğretmen sınıfı, taşıma merkezi ana sınıfı, gezici sınıf ve yaz okulları, bu çalışmalardan bazıları. Bu dönemde 14 bin mezra ve köy halkı yerleşim yerindeki yaklaşık 20 bin civarında çocuk için, onların şartlarına uygun olarak da gezici öğretmen modeliyle bu desteğimizi sürdürmüş oluyoruz.” diye konuştu.
“Çocuklarımız için Erken Çocukluk Eğitim Takvimi hazırladık”
Çocuklar ve öğretmenlerin desteklenmesi amacıyla yaptıkları daha birçok çalışma olduğuna ve bunların hayata geçtiğine işaret eden Selçuk, erken çocukluk dönemi eğitimine ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Çocuklarımız için Erken Çocukluk Eğitim Takvimi hazırladık. Bir velimiz veya öğretmenimiz, ’365 gün boyunca bir çocukla ne yapılır, nasıl yapılır, hangi oyunlar oynanır, hangi bilimsel terimler gözden geçirilir, günün sözü nedir, o gün için değerlerimizle ilgili nasıl bir içerik vardır?’, bütün bunları her gün takvim yaprağında bulma imkanına sahipler. ‘Benim Oyun Sandığım’ adı altında bir sandığımız var. Bu sandığımız bir çocuğun okul öncesinde ihtiyaç duyabileceği hemen her şeyi içinde barındırıyor. Bu sandıkta çocukların çok daha erken yaşlarda, okula, hatta ana sınıfına gelmeden önceki yıllarda neyi nasıl yapabileceği konusunda çok zengin materyaller var ve bunu çocuklarımıza ulaştırıyoruz. Konuşan duvarlarla ilgili bir çalışmamız var. ‘Bir Şeyden Çok Şey’ etkinlik setimiz var. ‘İlk Arkadaşım’ kitapçığı da bu çalışmalardan bir tanesi.”
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu çalışmaları erişemedikleri ve az eriştikleri hiçbir çocuğun kalmaması, öğretmenlerin yalnız hissetmemesi amacıyla yaptıklarını ifade ederek, “Her zaman onların yanındayız ve ihtiyaç duydukları her türlü materyali karşılamak için çalışıyoruz.” dedi.
“Erken çocukluk eğitimindeki çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz”
Akademisyen ve öğretmenlerin bu çalışmaları yaparken büyük bir gayret gösterdiklerine dikkati çeken Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çalışmaları yaparken sanırsınız bilimsel çalışma yapmıyorlar, bir şekilde resmi bir görevle meşgul değiller, sadece oyun oynuyorlar. Oyun oynar gibi yapılan bu çalışmaların bereketi ve eğlencesi çok daha yüksek. Çocuklar için bir şey yapıyor olmanın hazzı gerçekten inanılmaz. Bu hazzı hep birlikte paylaşma fırsatı veren emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu işler el birliği, iş birliği ve gönülle olur. Eğer bunu sadece resmi görev çerçevesinde yapmaya çalışırsak emin olun eksik, zayıf ve kimsesiz kalır. Bunun önüne geçebilmek için de hep birlikte çocukların gözündeki pırıltıyı artırmak, ışıklarını yükseltmek ve yüceltmek için daha çok çalışmamız lazım, çok ödevimiz var. Bu ödevlerimizi yapmak için de erken çocukluk eğitimindeki tüm çalışmalarımıza daha büyük bir hızla devam edeceğiz. Çocuklarımızın okula geliyor olmasıyla yetinmiyoruz, aynı zamanda EBA TV’deki içeriklerle desteklenmesini, burada ismini saydığım eğitim paketleri ve destek materyalleriyle de zenginleşmelerini sağlamaya gayret ediyoruz. Bu çalışmalarımız daha da artacak.”
Bakan Selçuk, “Benim Oyun Sandığım” setinin ulaştığı öğrencilerle görüştü
Bakan Selçuk, konuşmasının ardından “Benim Oyun Sandığım” setinin ulaştırıldığı Elazığ Merkez Yukarı Çakmak Köyünde yaşayan okul öncesi eğitimi alamayan Elif Barunduk ve öğretmen Nihan Karabulut’la canlı bağlantıyla görüştü. Selçuk, Karabulut ile Barunduk ve ailesini selamlayarak, İstanbul’dan sesleniyor olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.
Öğretmen Karabulut, yaptıkları çalışmalar doğrultusunda il merkezine bağlı 45 öğrencinin okul öncesi eğitim alamadığını, bulundukları yerde okul olmadığını, bu öğrencilerin taşımalı sistemle kilometrelerce uzaklıktaki başka okullara gidemeyecek kadar küçük olduğunu, Barunduk’un da bu öğrencilerden biri olduğunu ve “Benim Oyun Sandığım” projesi sayesinde artık öğretmenlerin öğrencilerin yanına gittiğini anlattı. Karabulut, Barunduk’un sandıktan çıkan materyalleri çok beğendiğini aktararak, buradan çıkan resim defterine çizdiği resmi gösterdi.
Bakan Selçuk, resmi çok beğendiğini dile getirerek, Karabulut’un sözlerine üzerine şöyle konuştu: “Öylesine içtenlikle, sevgiyle, sadakatle bağlanmışsınız ki bu mesleğe, anlatırken sanki çok büyük bir heyecanın, müthiş bir mutluluğun içerisinde bir dil kullanıyorsunuz. Burada imkan var, sandıklar, kitaplar, araçlar, gereçler gibi, bunlar bizim vazifemiz, bunlar için teşekkür etmeniz gerekmiyor. Bunun daha fazlasını yapmak bir ülke ödevi, bunu hep beraber yapacağız. Bütün bu materyalleri oluşturmak nispeten kolay ama sizin yüreğiniz olmazsa biz bunu işi başaramayız. O yüreğin dolu dolu olduğunu şu anda görüyorum. Milletim ve meslektaşlarım adına size teşekkür ediyorum.”
Bakan Selçuk’tan minik Kezban’a resim sözü
Bakan Selçuk, Afyonkarahisar Sinanpaşa ilçesi Balmahmut Köyünde yaşayan okul öncesi eğitim alamayan Kezban Öztürk ve öğretmen Meryem Eksen’le de görüntülü görüştü. Oyun sandığını alarak “öğretmen ve okul olmak” için Öztürk’ün evine gittiklerini belirten Eksen, Kezban’ın sandığın içindeki materyalleri çok beğendiğini aktardı. Kezban Öztürk de Bakan Selçuk’a halini hatırını sordu, sandıktan çıkan hediyelerden duyduğu mutluluğu ifade etti.
Bakan Selçuk, resim yaptığını dile getiren Öztürk’e, “Çok güzel olmuş, harika olmuş. Bir kalbin içerisine çiçek konulmuş. Çok beğendim.” yanıtını verdi. Selçuk’un “Resmi bana hediye edecek misin?” sorusunu Öztürk, “Tabii ki de.” diye cevapladı. Selçuk da Öztürk için bir resim yaparak göndereceği sözünü verdi.
MEB’DEN ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ SEFERBERLİĞİ
Çocuklarımız hayata daha güçlü başlıyorlar
Erken çocukluk eğitiminde çocuklar yaşıtları ile sosyalleşir, oynayarak öğrenir, düşünür, araştırır ve keşfeder… 2023 Eğitim Vizyonu’muz ile her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim alarak ilkokula başlamasını hedefliyoruz. Her çocuğun nitelikli eğitim hakkı için çocukların ihtiyaçlarına uygun eğitime erişim modelleri geliştirdik. Erken çocukluk eğitiminde bize ulaşamayan çocuklarımıza “Benim Oyun Sandığım” setiyle biz ulaşıyoruz. Sayı çubukları, bloklar, kuklalar, yap-bozlar ve hikâye setleriyle evleri adeta anasınıfına dönüştüren setlerimizi binlerce ailemize ulaştırmaya devam ediyoruz.
Aileler çocuklarıyla daha nitelikli zaman geçiriyor
“Benim Oyun Sandığım” setinin içinde aile oyunları, bilmeceler, sanat etkinlikleri, kelime hazinesini geliştirici oyunlar ve deneyler gibi eğitici içeriklerle dolu 365 günlük Erken Çocukluk Eğitim Takvimi de yer alıyor. Takvimimizi internet ortamında herkesin kullanımına açıyoruz.
Çocukta var olan potansiyeli harekete geçiriyoruz
Taş, toprak, yaprak, dal, kâğıt, kutu, geri dönüşüm malzemeleri gibi her ailenin kolayca temin edebileceği malzemelerle yaratıcı fikirlerin buluştuğu, ilham verici bir etkinlik kitabı ile çocukların gelişimini ev ortamında da destekliyoruz. Onların her gün baktıkları şeylerde neler gördüklerini merak ediyoruz.
Çocuklarımızın “İLK ARKADAŞ”ını onlarla buluşturuyoruz
Çocukların düşünme, hayal etme, merak, yaratıcılık, problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik “Hisset, Düşün, Anlat, Yap” temalı bir materyal olan “İlk Arkadaşım” kitabının ailelere rehber, çocuğa ise arkadaş olmasını hedefliyoruz.
Evde etkinlikler yapmak için her şeyimiz hazır
Çocuklarımızın “Bir Şeyden Çok Şey” ve “İlk Arkadaşım” kitaplarında yer alan etkinlikleri malzeme eksikliği yaşamadan uygulayabilmesi için gerekli olan kalem ve boya setini de bu kitaplar ile birlikte okula erişimi en zor olan köylerimizdeki çocuklarımızla buluşturuyoruz.
Konuşan duvarlarımızla öğrenme sürecini zenginleştiriyoruz
Bizim sınıflarımızın duvarları adeta çocuklarımızla konuşur ve onların öğrenme sürecini destekler. Salgın dönemindeki hassasiyetler de dikkate alınarak hazırlanan eğitici posterlerimiz, sınıflardan koridorlara, tuvaletlerden, bahçelere her yerde…
Dünyanın En Büyük Duvarsız Anaokulu her gün saat 08.00′de TRT EBA İlkokul kanalında
Mezra, köy, kasaba, şehir… Nerede çocuk varsa okul orada. Her gün sabah ve akşam saatlerinde ülkemizdeki 3, 4 ve 5 yaşlarındaki yaklaşık 4 milyon çocuk ile yurt dışındaki binlerce çocuğumuzun gelişimini nitelikli içeriklerle destekliyoruz. Ailenin çocuğuyla daha nitelikli bir zaman geçirmesini destekleyen AİLECE kuşağımızı da her gün TRT EBA Anaokulunda ailelerle buluşturuyoruz.

ÜNLÜ İSİMLERDEN ÇOCUKLARIMIZA MASALLAR

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 04-05-2020

Anadolu’nun binlerce yıllık birikimini, bilgeliğini yansıtan masallarımız, usta seslerin anlatımıyla çocuklarımızla buluşuyor. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve UNESCO işbirliğinde yürütülen “Anadolu Masalları Projesi” kapsamında, çocuklarımızın evde kaldığı bu dönemde kaliteli vakit geçirmeleri için yeni bir çalışma hayata geçirildi. 24 ünlü söz ustası, evlerinde, çocuklar için masal anlattı. O masallar şimdi EBA TV ve Anadolu Masalları Youtube Kanalı’ndan çocuklarla buluşuyor.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Komisyonu iş birliğinde yürütülen Anadolu Masalları Projesi kapsamında, çocukların evde kaldığı dönemde kaliteli vakit geçirmeleri için yeni bir çalışma hayata geçirildi.
Sanat dünyasının ve televizyon ekranlarının deneyimli isimleri, evlerinde ve ofislerinde kamera karşısına geçerek çocuklar için masal anlattı. Ünlü isimlerin anlattığı masallar, bugünden itibaren EBA TV ekranlarında ve Anadolu Masalları Youtube Kanalı’nda çocuklarla buluşmaya başladı.
Altan Erkekli, Aşkın Nur Yengi, Ayşe Şule Bilgiç, Burak Sergen, Cem Öğretir, Eda Özülkü, Emre Altuğ, Esra Erol, Işın Karaca, Kerem Alışık, Kıraç, Metin Özülkü, Müge Anlı, Nazlı Çelik, Seda Öğretir, Ceyda Düvenci, Tamer Karadağlı, Zahide Yetiş, Zara, Zuhal Topal, Ece Üner, Hülya Koçyiğit, Buket Aydın, Pınar Altuğ,  Sertap Erener ve Halit Ergenç ata mirası masalları çocuklar için anlattı.
Anadolu Masalları  çocukların hayal güçlerini ve ruh dünyalarını derinleştiriyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı değerlendirmede, masalların çocukların ruhsal gelişimindeki ve eğitim süreçlerinin temellerindeki yerinin asla doldurulamayacağına dikkati çekti.
Anadolu Masallarının çocuklara ulaşmasında, sanat camiasının ve televizyon ekranlarının tanınan isimlerinin sunduğu katkının büyük önem taşıdığını ifade eden Selçuk, şunları kaydetti: “Anadolu Masalları Projesi ile çocuklarımızın hayal güçlerini ve ruh dünyalarını derinleştirmelerine ve geliştirmelerine destek oluyoruz. Bakanlık olarak çocuklarımızın hem eğitimleri hem de evde nitelikli zaman geçirmeleri için kaliteli içerikler oluşturmaya çalıştığımız bu dönemde sanatçılarımızın ve televizyon ekranlarının deneyimli isimlerinin bu değerli sosyal sorumluluk projesine sundukları katkıyı çok kıymetli buluyoruz.”
Anadolu Masalları Projesi
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğinde geçen yıl hayata geçirilen Anadolu Masalları Projesi kapsamında akademik bir heyet oluşturularak en sevilen masallar derlendi. Masallar, akademisyenlerce çocuğa görelik ilkesine, dil ve anlatım unsurlarına göre incelenerek yeniden düzenlendi. Ayrıca güzel sanatlar liselerinde öğrenciler de öğretmenleri rehberliğinde masalları görselleştirerek projeye katkı sundu.
Proje kapsamında, Türkiye genelinde Masal Anlatıcılığı eğitici eğitimi alan 400 öğretmen, bulundukları illerde binlerce öğretmenle daha buluşturuldu. Ayrıca, proje dahilinde bir de resimli masal kitapları, masal oyun kartları, masal şarkıları ve masal seslendirmelerinden oluşan Anadolu Masalları Eğitim Seti oluşturuldu.
Koronavirüs salgını döneminde projenin kesintiye uğramaması için Anadolu Masalları Youtube Kanalı kuruldu. Öğretmenlerin çocuklar için anlattığı masallar, masal şarkıları ve resimli masallar öğrencilere sunuldu.

MİNİKLERİN “MERAK GIDIKLAYAN SORULAR”INA YANITLAR

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 12-04-2020

Koronavirüs önlemleri kapsamında evde uzaktan eğitim alan çocuklar için yeni bir hizmet devreye girdi. Uzaktan eğitim sürecinde evde eğitimlerini sürdüren çocukların merak duygusunu canlı tutmak için “Merak Gıdıklayan Sorular” serisi başlatıldı.

Uzaktan eğitim döneminde de çocukların merakını canlı tutmak için gayret sarf eden velilere destek olmak, çocukların öğrenme isteğini artırmak, öğrenmeyi daha keyifli hale getirmek, öğrenme serüvenlerine katkı sunmak için TRT EBA TV kanallarına yeni içerikler hazırlandı.
Bu kapsamda çocuklar tarafından “tanitim@meb.gov.tr” adresine gönderilen, günlük hayata, bilime ve tabiat olaylarına yönelik sorular teker teker yanıtlanıyor.
Kapsamlı alan araştırmasının ardından bilimsel ya da teknik cevapların çocukların diline ve öğrenme düzeyine uygun yanıtlanarak hazırlanan videolar,  “Merak Gıdıklayan Sorular” serisi adıyla TRT EBA TV’de teneffüs aralarında yayımlanmaya başladı.
Sorulara uygun seslendirmeler

MİNİKLERİN

le oluşturulan görseller ile kullanılan müzikler uzman ve öğretmenler tarafından hazırlandı.
Bu kapsamda, “Navigasyon uygulamaları nasıl çalışır?”, “Balıkların kulakları var mıdır?”, “Yıldızlar nasıl kayar?”, “Ahtapotların kaç kolu vardır?” gibi yüzlerce soruya yanıt verildi.
Bakanlık uzmanları, bilim, sanat, spor ve yaşam alanlarında farklı içerikler geliştirmeye devam edecek.
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabı üzerinden “Çocuklarımızın merak ettiği bunun gibi yüzlerce soruyu ve cevaplarını TRT EBA TV kanallarında veriyoruz. Çocuklarınızın merak ettikleri soruları tanitim@meb.gov.tr adresine iletin, çocuklarımız için cevaplarını TRT EBA TV kanallarında verelim” çağrısında bulunmuştu.
Çocuklar, merak ettiği sorularını “tanitim@meb.gov.tr” adresine iletebiliyor.

Okul öncesi eğitim kurumlarına aidat ödenecek mi? MEB’den açıklama geldi

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 31-03-2020

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB), valiliklere gönderilen yazıda, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği gereği resmi okul öncesi eğitim kurumlarında velilerden alınan aidatların, Kovid-19 kapsamında eğitim öğretime ara verilen sürelerde alınıp alınmayacağı konusunda tereddüt yaşandığı belirtildi.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle okullarda eğitim ve öğretime ara verildiği, diğer zamanlarda ise veliden herhangi bir ücretin talep edilmemesi gerektiği kaydedildi.

(AA)

Okul Öncesi Eğitimi Etkinlik Havuzu

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 17-09-2019

Sınıf içi uygulamalarında okul öncesi öğretmenine zengin örnekler sunmak ve doğru olmayan uygulamaların önüne geçilmesi amacıyla etkinlik havuzu hazırlanmıştır

http://okuloncesi.eba.gov.tr/

Anasınıfı, İlkokul 1. sınıf veya Ortaokul 5. sınıfa kayıt yaptırmanız gereken okullar

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 29-07-2019

2019-2020 öğretim yılı e-Kayıt uygulaması sonucu adres bilginize göre Anasınıfı, İlkokul 1. sınıf veya Ortaokul 5. sınıfa kayıt yaptırmanız gereken okulu görmek için Tıklayınız 

 

2019-2020 Öğretim Yılı Okula Başlama Yaşı Hesaplama Tıklayınız →

2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ANAOKULLARI ÜCRET TESPİT ÇİZELGESİ

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 14-05-2019

http://adana.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2019_05/07091352_okuloncesiucrettespiti.pdf

ANAOKULUNA GİDEMEYEN ÇOCUKLARA YAZ AYLARINDA EĞİTİM İMKÂNI

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 08-05-2019

Millî Eğitim Bakanlığınca, okul öncesi eğitimi hiç almamış çocuklar için Temmuz ve Ağustos´ta iki aylık yoğunlaştırılmış ücretsiz anaokulu eğitimleri düzenlenecek.

Millî Eğitim Bakanlığı, 5 yaşta brüt yüzde 84 olan okul öncesi eğitime her çocuğun ilkokula başlamadan en az bir yıl devamını sağlamak, bu oranı daha yükseğe çekmek, sonra da eğitimi zorunlu hale getirmek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Çalışmalar kapsamında, yaz tatilinde okullarda oluşacak atıl kapasite de kullanılacak.
Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce koordinasyonu yapılan çalışmayla, okul öncesi eğitimi hiç almamış çocuklar için bu yıl temmuz ve ağustosta bir uygulama yapılacak. Okullarda, daha önce hiç anaokulu eğitimi almamış, özellikle 2019-2020 eğitim öğretim döneminde birinci sınıfa başlayacak çocuklar için iki aylık yoğunlaştırılmış anaokulu eğitimleri düzenlenecek. Yönetmelik gereği geçmiş yıllarda da uygulanan yaz okulu modelinden daha fazla çocuğun yararlanabilmesi için kırtasiye ve beslenme desteği de verilecek.
Suriyeli çocuklar da eğitimlere katılacak
Yaz tatilindeki anaokulu eğitimleri Türkiye´deki Suriyeli öğrencileri de kapsayacak. Bu çerçevede belirlenen yoğun nüfuslu 26 ilde Türk ile Suriyeli çocuklara da yaz eğitimleri verilecek. Bu illerdeki eğitimlere katılacak çocukların kırtasiye masrafları ile öğle yemekleri Avrupa Birliği (AB) fonlarından karşılanacak. Diğer illerde anaokulu eğitimlerine katılacak öğrenciler için de Bakanlık kırtasiye yardımı yapacak. Bu kapsamda, anaokulu eğitimleri için okulların donanım ihtiyaçları da karşılanacak. Öte yandan, yaz tatilinde anaokulu eğitimlerini verecek öğretmenlere yönelik günlük eğitim akışları ve kavram kartları hazırlandı.
Katılmak için ne yapılacak?
Yönetmelik gereği her ilde açılacak yaz eğitimleri için Millî Eğitim Bakanlığı, 26 şehirde yaz tatilinde anaokulu eğitimi verebilecek okullardan talepleri ayrıca topladı. Türkiye genelinde 81 ilde düzenlenecek eğitimlere sadece 26 şehirden 50 bin dolayında öğrencinin katılımı için talep geldi. Çocuklarına anaokulu eğitimi aldırmak isteyen velilerin adreslerine yakın okullara ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine giderek taleplerini bildirmeleri gerekiyor.
Yaz tatilinde anaokulu eğitimi için kayıtlar, haziran sonunda alınacak ve çocuklar e-Okul sistemine kaydedilecek. Bu şekilde bütün çocukların ilkokula başlamadan önce okul öncesi eğitim alması ve ilkokula hazırlanması amaçlanıyor.

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ANAOKULLARI ÜCRET TESPİT ÇİZELGESİ

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 27-04-2018

Adana İlimizde bulunan bağımsız anaokulları, kız meslek lisesi bünyesinde bulunan uygulama anasınıfları ve ilkokul / ortaokul / lise bünyesindeki anasınıflarında 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanacak ücret tespit çizelgesi için tıklayınız.

2018-2019 yılında İlkokula Kayıt Yaşı Tablosu

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 23-03-2018

2012 Haziran ayında doğanlar : 75 aylıktır, 1. Sınıfa kayıtları zorunludur.

2012 Temmuz ayında doğanlar : 74 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu

2012 Ağustos ayında doğanlar : 73 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu

2012 Eylül ayında doğanlar : 72 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu

2012 Ekim ayında doğanlar : 71 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, doktor raporuyla ertelenebilir

2012 Kasım ayında doğanlar : 70 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, doktor raporuyla ertelenebilir

2012 Aralık ayında doğanlar : 69 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, doktor raporuyla ertelenebilir

2013 Ocak ayında doğanlar : 68 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, veli dilekçesiyle ertelenebilir

2013 ޞubat ayında doğanlar : 67 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, veli dilekçesiyle ertelenebilir

2013 Mart ayında doğanlar : 66 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt zorunlu, veli dilekçesiyle ertelenebilir

 

2018 Yılında ANA OKULUNA – ANA SINIFINA Başlayacak Çocukların Doğum Tarihleri

(2018 – 2019 eğitim yılı için) Tablo 

2013 Nisan ayında doğanlar : 65 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Mayıs ayında doğanlar : 64 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Haziran ayında doğanlar : 63 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Temmuz ayında doğanlar : 62 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Ağustos ayında doğanlar : 61 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Eylül ayında doğanlar : 60 aylıktır, 1. Sınıfa kayıt velinin isteğine bağlıdır. Ana okuluna kayıt olabilir.

2013 Ekim ayında doğanlar : 59 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2013 Kasım ayında doğanlar : 58 aylıktır,Okul öncesi eğitime gidebilir

2013 Aralık ayında doğanlar : 57 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Ocak ayında doğanlar : 56 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Şubat ayında doğanlar : 55 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Mart ayında doğanlar : 54 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Nisan ayında doğanlar : 53 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Mayıs ayında doğanlar : 52 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Haziran ayında doğanlar : 51 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Temmuz ayında doğanlar : 50 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Ağustos ayında doğanlar : 49 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir

2014 Eylül ayında doğanlar : 48 aylıktır, Okul öncesi eğitime gidebilir