72 ay ve üzeri çocukların okul öncesi kayıt işlemleri hakkında MEB uyardı

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 21-11-2017

72 ay ve üzeri çocukların okul öncesi kayıt işlemleri hakkında MEB uyardı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 15.11.2017 tarihli 19276712 sayılı yazısında bazı okulların ilkokul birinci sınıfa gitmesi gereken öğrencileri okul öncesi eğitime kayıt ettiği belirtilerek bu işlemin yapılma gerekçesi soruldu.

72 AYLIK ÖĞRENCİLERİN KAYIT İŞLEMİ

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları yönetmeliği kapsamında okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtların yapıldığı Eylül ayının sonu itibari ile 72 ayından gün almış çocukların okul öncesi eğitime kayıt yapılamayacağı ancak rehberlik ve araştırma merkezleri tarafından “özel eğitim” tanısı konulmuş çocukların 78 aya kadar olanların ise Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında okul öncesi eğitim kurumlarına kaydı yapılabilir ifadesi kullanılan yazıda bu istisnai durumu taşımamasına rağmen öğrencilerin kaydının yapıldığı belirtildi.

MEB resmi yazı;


MEB yazı

İllere gönderilen listelerde özel eğitim gereksinimi olmayan zorunlu eğitim çağındaki çocukların okul öncesi eğitime kaydının yapıldığı ve bu çocukların kaydının yapılma gerekçesi istendi. İlgili mevzuatlara ve esaslara aykırı işlem yapan bu işlem sonucunda da zorunlu eğitim çağındaki çocukların okula devamına engel olarak çocukların eğitiminin aksamasına sebep olan yöneticiler hakkında gerekli incelemelerin yapılması istendi. İlgili yöneticiler hakkında işlem yapılarak işlem sonucunun MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.

Sınıflar Öğrenci Tiplerine Göre Renklenecek

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 30-05-2017

FİLLİ Boya ve MEB işbirliği ile renklerin öğrenme üzerindeki etkisini konu alan ‘Okullarda renk etkisi’ projesi hazırlandı.

Proje ile reklerin öğrenme üzerindeki etkileri okullarda hayata geçirilecek. MEB tarafından belirlenecek pilot okullar renk uygunluğuna göre boyanacak. Hazırlanan renk kitapçığı tüm okullara dağıtılacak. Renklerin öğrenme üzerindeki etkisinin tüm yönleriyle anlatıldığı kitapçıkta, lisede mavinin ilkokulda da sarının öğrenmeyi kolaylaştırdığı yazıldı.

Kitapçıkta, ofistik ve hiperaktif çocuklar için az parlak ve gözü rahatsız etmeyecek renkler kullanılması, smflarmm bej tonları ve soğuk renklere boyanması gerektiği belirtiliyor.

Okullarda Renk Etkisi Projesi" başladı ile ilgili görsel sonucu

“Okullarda Renk Etkisini Projesi’ni bugün başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde 12 pilot anaokulunu boyayarak, renk etkisinin bilimsel olarak çocuklarımıza sağladığı faydayı görerek, ülkemiz genelinde bunu yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu projenin Filli Boya adına hiçbir ekonomik ve ticari beklentisi yok. Tamamen motivasyonumuz ve ülkemize daha fazla nasıl faydalı olabiliriz, hangi renk boyayla boyanırsa çocuklarımız nasıl daha iyi olumlu etkilenir, bu bilinci yaratmak için buradayız. Dört ana renk var, bunları tespit ediyoruz. Uzun bir çalışma, çok fazla ara rengi de hayata sokarak çok olumlu etkiler yaratacağımıza inanıyorum. İlk olarak erken yaştaki çocukların yüksek enerjili olmasıyla onları mavi ve yeşil tonlarıyla daha dingin hale getirebiliriz. Enerji yükseltmek istediğimizde sarı, kırmızı, turuncuları bu işin içine serpiştiriyoruz. Bunu bilim ve psikologların desteğiyle geniş bir platformda yapmamız lazım.”

Filli Boya, kısa bir süre önce tanıttığı Çocuk Odaları Renk Koleksiyonu’ndan sonra renklerin okullarda dikkat ve öğrenme üzerindeki etkisini araştırdığı çalışma kapsamında “Okul Renkleri Koleksiyonu”nu oluşturdu.

Okul binalarının konumu, ışık alma oranları ve cam yüzeyleri özelliklerine göre segmentlere ayrılarak hazırlanan “Okul Renkleri Koleksiyonu”nda okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve liseler için seçilmesi gereken renk tonları belirtiliyor. Anaokulları için sınıf, oyun odaları, yemek alanı, müdür odası, koridorlar için renk önerileri verilirken, ilkokul ve liseler içinse sınıfların ışığa ve baktığı yöne göre değişen renk alternatiflerinin yanı sıra sınıf içinde bulunan duvarların her biri için ayrı renk seçimleri bu çalışmanın dikkati çeken özellikleri arasında yer alıyor

Okul Renkleri Koleksiyonu için TIKLAYINIZ

Bebeklere Altı Aylıktan İtibaren Kitap Okuyun

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 18-05-2017

Uzmanlar bebeklerin ne anlattığınızın farkında olduğunu belirterek onlara altı aylıkken kitap okumanızı öneriyor. Bunun miniklerin ileride konuşma becerisi ve okur yazarlık yeteneğine katkıda bulunduğu belirtiliyor

Bebeklere altı aylıktan itibaren kitap okuyunAltı aylık bebeğe kitap okuduğunuzda bunun ona bir faydasının olup olmadığından emin değilseniz, yapılan bir araştırma çabanızın boşuna olmadığını gösteriyor. Geçen hafta yapılan Çocuk Akademik Dernekler Toplantısı‘nda sonuçları açıklanan araştırmaya göre bebeklere kitap okumak onların kelime hazinelerini geliştiriyor, okuma becerilerini artırıyor.

Araştırma kapsamında bilim insanları çocukların kelimeleri ne kadar iyi anladıklarını, bunun onların okuryazarlık ve okuma becerilerini güçlendirip güçlendirmediğini gözlemlemek için dört buçuk yılda250‘den fazla anne ve bebeği izledi. Gözlem sırasında bebeğe bir günde veya haftada okunan kitap sayısına bakıldı. Ebeveynlere kitapla ilgili çocuklarıyla konuşup konuşmadıkları, çocukların sayfadaki resimlerle etkileşime girip girmediği ve hikayelerin yaşa uygun olup olmadığı soruldu.

Araştırmacılar, erken çocukluk döneminde okuma kalitesi ve niceliğinin çocuğun kelime dağarcığını dört yıl sonra geliştirdiğini buldu. Erken bebeklik dönemindeki kitap okuma kalitesinin daha erken yaşta güçlü okuma becerilerine imkan sağladığı da tespit edildi. Bu çocukların isimlerini dört yaşında yazabildiğini ve okur-yazarlık kabiliyetlerinin de geliştiği belirlendi. Bulgular heyecan verici olarak nitelendirilirken küçük çocuklara kitap okumanın dil, okur-yazarlık ve erken okuma becerileri üzerinde kalıcı bir etkisi olduğu bilgisi yinelendi.Kaynak: Karar Gazetesi

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ANAOKULLARI ÜCRET TESPİT ÇİZELGESİ

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 03-05-2017

Adana İlimizde bulunan bağımsız anaokulları, kız meslek lisesi bünyesinde bulunan uygulama anasınıfları ve ilkokul / ortaokul / lise bünyesindeki anasınıflarında 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanacak ücret tespit çizelgesi için tıklayınız.

ana okulu ile ilgili görsel sonucu

 

 

Trafik ve Biz

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 12-04-2017

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve Sürücü Eğitimleri Konfedarasyonu tarafından ortak hazırlanan Trafik güvenliği ile ilgili konuların işlendiği videoyu izlemek için aşağıda yer alan linki tıklayınız.

Trafik ve Biz

http://www.eba.gov.tr/video/izle/90484085eecedd02f4b40a40ba1920f84ebabba53a001 

54 Ayını Dolduran Tüm Çocuklar Ana Okuluna Otomatik Kaydedilecek

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 10-04-2017

MEB yetkililerinden alman bilgiye göre, 2017-2019 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’da okul öncesi eğitimin 2019′a kadar zorunlu hale getirilmesine ilişkin illere yazı gönderildi. Buna göre, MEB, her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim almış olarak ilkokula başlamasını hedefliyor.

Zorunlu eğitime geçiş ile eylül sonu itibarıyla 54 ayını tamamlamış, bir sonraki yıl ilkokula başlayacak bütün çocukların okul öncesi eğitimden faydalanması için gerekli çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda, ilgili yazı ile mevzuat gereği 81 ilde ilkokul birinci sınıf ile okul öncesi eğitim kurumlarına kaydı yaptırılacak çocukların, eokul sisteminde kaydolacakları okulların belirlenmesi istendi.

 Ana Okuluna Otomatik Kaydedilecek ile ilgili görsel sonucuBakanlık, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden edindiği verileri, e-okul sistemine alarak bir yerleşim yerindeki 54 ay ve üzeri çocukların listesini de il ve ilçelere ilan etti.

İl ve ilçe yöneticileri, ilkokullarda olduğu gibi okul öncesi çağdaki çocukları adreslerine en yakın okullarla ilişkilendirerek, kayıt döneminde otomatik olarak ilgili okulun kaydına alınması için gerekli çalışmaları yapacak. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 54 ay ve üzeri okul öncesi çocuklar, e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak okula kaydedilecek. Bu şekilde zorunlu eğitim kapsamına alınması planlanan 54 ay ve üzeri bütün çocukların takibi yapılabilecek.

Okula devam etmeyen çocuklar için gerekli önlemler alınabilecek, htiyaç analizi yapılıp gerekli planlamalar faaliyete geçirilecek. Okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda olduğu gibi belli şartlara bağlanmış nakil sınırlaması bulunmuyor. Herhangi bir okulun kaydına alınan çocuk, velisinin isteği ile boş kontenjan olması durumunda istediği başka bir okula nakil olabilecek.

Her ilçe milli eğitim ve okul müdürlüğü, kendi okullarıyla ilişkilendirilmiş bütün çocukların herhangi bir okula kesin kayıt yaptırıp yaptırmadığını, buraya devam edip etmediğini takip edebilecek, gerekli önlemleri alabilecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 54 ay ve üzeri okul öncesi çağındaki çocuklar, e-okul sistemi üzerinden okula otomatik kaydedilecek. YENİÇAĞ GAZETESİ

EBA Oyunlarıyla Hem Eğlen Hem Öğren !..

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 14-03-2017

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından EBA Dükkân uygulamasında bulunan oyunlara aynı zamanda Play Store’dan da ulaşabilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağında sosyal etkileşimin desteklendiği ve farklı deneyimlerin yaşanabileceği eğitim ortamlarının öğrencilere sunulmasının önemi yadsınamaz.

Öğrencilerimizin sadece dinleyerek ve okuyarak öğrenmenin ötesine geçmeleri, öğrenme sırasında aktif olmaları, yaparak ve görerek öğrenmeleri için hazırlanan oyunlarımızdan bazıları şunlardır:

Renk Bağı, oyunu renk çiftlerini birbirine belli bir kurala göre eşleştirme üzerine kurgulanmış zekâ oyunudur.

Bonibo, dört işlem oyunu, tek başına oynanabildiği gibi 2, 3 veya 4 kişilik gruplarla da oynanabilen ve kişilerin dört işlem yapabilme becerisini geliştirmeyi amaçlayan bir oyundur.

Topla Gel, toplama işlemi kullanılarak oynanan bir zekâ oyunudur. Oyun içerisinde istenilecek olan sayıya, yan yana bulunan parçaları patlatarak ulaşılabilir.

EBA Yap-Boz, özgün tasarımı ile güzel vakit geçireceğiniz, 16 farklı fotoğraf ve 8 ayrı kategoriyle oluşturulmuş bir yapboz oyunu…

Becybersafe, öğrencilerin hem eğlenmesi hem de siber zorbalık konusunda bilinçlenmeleri için geliştirilmiştir.

Bildir Bil ile ister tek başına ister arkadaşınızla kendi zevkinize uyan farklı karakterler seçerek çekişmeli bir oyuna dâhil olabilirsiniz. Bu oyunda hem zamana karşı hem de arkadaşınızla yarışarak değişik kategorilerde bilginizi sınayabilirsiniz. Yarıştıkça ve kazandıkça topladığınız puanlara göre her kategoride veya toplamda en üst sıralara çıkabilir, en çok bilen siz olabilirsiniz.

Yeni Oyunlar Yakında EBA Dükkân ’da !…

Zorunlu okul öncesi eğitim başlıyor

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 29-11-2016

Türkiye genelinde gelecek yıl 54-66 aylık 1.2 milyon çocuk okul öncesi zorunlu eğitime başlayacak

Hükümetin Orta Vadeli Programı’nda (OVP) yer alan zorunlu okul öncesi eğitimle ilgili çalışmalara hız verildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) uzmanları, farklı ülkelerden zorunlu okul öncesi eğitim programlarını inceledi. Yapılan çalışmaya göre, Türkiye’de gelecek eğitim öğretim döneminde başlayacak zorunlu okul öncesi eğitim 54-66 ay yaş grubunu kapsayacak. Bu yaş nüfusunda 1.2 milyon çocuk ilk kez okulla tanışacak. Mevcut durumda okul öncesinde yüzde 67 olan okullaşma oranı 2019′da yüzde 100′e çıkarılacak.
Zorunlu okul öncesi eğitim ile ilgili görsel sonucu
KONTEYNER SINIF

Okul öncesi eğitimin zorunlu olmasını engelleyen en büyük girdap, bu yaş grubu çocukların taşımalı eğitim için çok küçük olmalarıydı. MEB, bu sorunu aşmak için fiziki ve coğrafi şartların uygun olmadığı bölgelere 336 çelik yapım konteyner mobil sınıf yapacak. Böylelikle öğrencinin gidemediği yerlere öğretmen ve okul mobil olarak gidebilecek.

Zorunlu okul öncesi eğitim için yeni bir müfredat hazırlama çalışması da başlatıldı. Bugüne kadar zorunlu olmadığı için farklı bölgelerde farklı ve esnek eğitim modelleri uygulanırken gelecek yıldan itibaren Türkiye genelinde okul öncesi eğitimi alan çocuklara tek tip müfredat uygulanacak. Yeni modelde, çocukların sosyal çevre ile kendisinden yaşça büyüklerle ve küçüklerle iletişimini kuvvetlendirecek etkinlik havuzu oluşturulacak. Öğretmenler materyal seçmede özgür bırakılacak. Yeni model, oyun temelli bir yapı üzerinde inşa edilecek.

AKADEMİSYENLER HAZIRLIYOR

Yeni müfredatı hazırlamak üzere akademisyenler ve öğretmenlerden oluşan bir çalışma grubu oluşturuldu. Yeni modelde, öğretmenler tarafından çocukların yaş gruplarına ve bilişsel düzeylerine göre seçecekleri bireysel ve toplu etkinlikler, boyamalar, kesme kartları, masallar, öyküler ve şarkılarla zenginleştirilecek. Bu yıl 12 bin 815 Suriyeli çocuk, okul öncesi eğitim kapsamına alındı. Gelecek yıl başlayacak zorunlu eğitim kapsamına tüm Suriyeli çocukların da alınması planlanıyor.

LÜTFİ ERDOĞAN
HABERTÜRK

MEB ‘Okul Öncesi Etkinlik Kitabı’ hazırladı

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 25-11-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin bireysel özellikleri ve tüm gelişim alanlarındaki ihtiyaçları dikkate alınarak ilk kez okulöncesi eğitim dönemi için etkinlik kitabı hazırlandı.

MEB 'Okul Öncesi Etkinlik Kitabı' hazırladı

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, okul öncesi eğitim döneminde kazanımlardaki etkinliklerin yetersizlik türlerine göre çeşitlendirilip gerek özel eğitim gerektiren okulöncesi kurumlarında gerekse kaynaştırma uygulamaları yapılan anaokulları ve anasınıflarında görev yapan öğretmenlerin uygulamalarda karşılaştıkları güçlüklerde rehberlik etmesi amacıyla Okulöncesi Etkinlik Kitabı hazırladı.

Okulöncesi Etkinlik Kitabı içinTıklayınız

Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin bireysel özellikleri ve tüm gelişim alanlarındaki ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanan kitap, okul öncesi eğitim dönemi için bir ilk olma özelliğini taşıyor. Hazırlanan kitabın basımı yapılarak, dağıtılmaya başlandı.

54 Aylık Çocuklarda Zorunlu Eğitim Yolda

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 10-11-2016

MEB, Türkiye genelinde 54-66 aylık çocukların okul öncesi zorunlu eğitim kapsamına alınması çalışmaları kapsamında, akademisyen ve öğretmenlerden oluşan komisyon, müfredat çalışmalarını yürütüyor. Okul öncesi zorunlu eğitim, gelecek yıldan itibaren eğitim bölgelerinden seçilecek okullarda, pilot uygulama olarak başlatılacak, 2019′da ise Türkiye genelinde zorunlu hale getirilecek.

Yeni Orta Vadeli Program’da yer alan ve okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına dahil edilmesine ilişkin çalışmalarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, bakanlık pek çok ülkenin okul öncesi eğitim programı ve müfredatını inceledi.

Mevcut durumda, okul öncesi eğitimde 5 yaşta yüzde 67 olan okullaşma oranının 2019′a kadar yüzde 100′e çıkarılması hedefleniyor. MEB, bu hedefin gelecek yıldan itibaren Türkiye genelinde uygulanabilmesi için, çalışmalarını hızlandırdı. Bakanlıkça, zorunlu okul öncesi eğitim için gerekli olan bölgelerde derslik ihtiyacının giderilmesi için 336 adet çelik konstrüksiyondan oluşturulmuş mobil sınıf planlaması da yapıldı.

Ana çerçevede standartlar belirlendi

MEB, gelecek yıldan itibaren 54-66 aylık çocukların okul öncesi eğitimi için yeni müfredat hazırlıklarını, akademisyenlerden ve öğretmenlerden oluşan bir çalışma grubu ile yürütüyor.Komisyon şu ana kadar müfredattaki ana çerçeveyi belirledi. Bu kapsamda, okul öncesi eğitim, çocukların aile dışında sosyal çevre ile buluştuğu ilk alan olarak tanımlanıyor. Yeni bir sosyal bir çevre ile buluşacak olan bu yaş grubundaki çocuklar için de özel bir müfredat ve etkinlik modeli tasarlanıyor.

Müfredata standart geliyor

Bakanlık, Türkiye genelinde pek çok eğitim kurumunda farklı ve çok esnek modellerin uygulandığı okul öncesi eğitimde, Türk eğitim sistemine uygun yeni bir müfredat ve modeller üzerinde çalışmalarını yönlendiriyor. Bu kapsamda gelecek yıldan itibaren Türkiye genelindeki okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanması planlanan müfredat, öğretmenlere geniş bir çerçeve sunarken, belli standartlar da getirecek. Yeni modelde, çocukların sosyal çevre ile kendisinden yaşça büyüklerle ve küçüklerle iletişimini kuvvetlendirecek etkinlik havuzu oluşturulacak. Öğretmenler, geniş kapsamlı bu etkinlik havuzundan materyal seçmede özgür hareket edecek.

Oyun temelli bir yapı üzerine inşa edilen yeni müfredat, öğretmenler tarafından çocukların yaş gruplarına ve bilişsel düzeylerine göre seçecekleri bireysel ve toplu etkinlikler, boyamalar, kesme kartları, masallar, öyküler, şarkılarla zenginleştirilecek.Öte yandan, 2016-2017 eğitim öğretim döneminde 12 bin 815 Suriyeli çocuk, okul öncesi eğitim alıyor. Okul öncesi eğitim müfredatı, Suriyeli minik öğrencileri de kapsayacak şekilde planlanıyor.

Anadolu Ajansı