Etkinlikler

Etkinliğin Adı: Adam kırpmaca
Sınıf: Anasınıfı
Yeterlik Alanı: KENDİNİ KABUL
Kazanım: Öğrencilerin duygusal zorbalığın etkisini anlamalarını sağlamak
Öğrenci Sayısı: Tüm Sınıf
Süre: 20 Dakika
Ortam: Sınıf
Sınıf Düzeni -
Araç-Gereç: Duygu kartları
Hazırlayanlar -
Süreç:AKIŞ:

  • (Oturumdan önce büyük bir kâğıda ya da kartona bir insan figürü çizin. Bu figürün cinsiyetinin belirgin olmamasına özen gösterin. Daha sonra bu figürü çizgilerinden keserek ayırın ve duvara ya da tahtaya yapıştırın). YADA EKTE BELİRTİLEN FİGÜRÜ TAHTAYA YAPIŞTIRIN.
  • Bu oturumumuzda zorbalık davranışının etkilerine ilişkin bir etkinlik yapacağız. Bazen birbirimize bilerek ya da bilmeyerek kırıcı sözler söyleyip, birbirimizi üzüyoruz. Burada görüyorsunuz bir insan figürü var. Bu kız da olabilir, erkek de. Adını İnsan koyalım mı? (Figüre, her hangi bir öğrenciyi çağrıştıracak ya da cinsiyet belirten bir isim koymamak şartıyla istediğiniz ismi koyabilirsiniz). Şimdi herkes İnsan’ın karşısına gelecek ve kendisine söylenen kötü bir sözü ona söyleyecek. Daha sonra İnsan’dan belli büyüklükte bir parça kesecek. Parçanız ne çok büyük olsun ne de çok küçük. Kestiğiniz parçanın üstüne nereden kestiğinizi yazın – baş, beden, kol, bacak gibi.
  • (Herkesin sırası bittiğinde açıklama yapın): Gördüğünüz gibi her kötü söz bizi çok üzer ve bizden bir parça alır götürür. Bu sözler İnsan’ı da çok üzdü. Haydi, gelin şimdi İnsan’ın parçalarını yapıştırmaya çalışalım. Başından başlayalım. Başından (bedeninden, kollarından, bacaklarından) parça kesenler gelsin ve başını yapıştırsın. (Herkes tamamladıktan sonra figürü yeniden duvara ya da tahtaya asın).

TARTIŞILACAK SORULAR:

 Sizce İnsan eskisi gibi mi? (Yanıtları dinleyin). Eskisi gibi değil. Buradan nasıl bir mesaj çıkarabiliriz? (İnsanları kırdığımızda, bunun tamiri çok güçtür).

 Peki, genel olarak zorbalık ya da şiddet bizi nasıl etkiler? (Yanıtları dinleyin ve eksik kalan bölümü İstismar konusunu içeren bilgi notunuzdan tamamlayın).

Değerlendirme:

 

 

1

Etkinliğin Adı: DUYGUNU ANLAT
Sınıf: Anasınıfı
Yeterlik Alanı: KİŞİLER ARASI İLİŞKİLER
Kazanım: Öğrencilerin duygularını tanımalarını sağlamak
Öğrenci Sayısı: Tüm Sınıf
Süre: 20 Dakika
Ortam: Sınıf
Sınıf Düzeni -
Araç-Gereç: Duygu kartları
Hazırlayanlar -
Süreç:Bir torba içerisinde değişik duyguları ifade eden yüz ifadeleri bulunur. Öğrencilerden isteyenler sıra ile kaldırılarak sınıfa bu duygu ifadelerini taklit etmeleri istenir. Taklit yapan öğrenciye o duygu ifadesini anlaması için öğrenmen yardımcı olabilir. Diğer katılımcılarında bu duygu ifadelerinin neler olduğunu tahmin etmeleri istenir.

 

-Her bir duygunun anlatımından sonra şu tartışma soruları sorulur.

Arkadaşınızın bu duyguyu anlattığını nasıl anladınız?

(yüz ifadesi , beden duruşu, mimikleri vb…)

Bu duyguyu siz nasıl yaşarsınız? Nasıl ifade edersiniz?

 

Tartışmaların ardından şu açıklama yapılır: bizler duygularımızı sadece içimizde yaşadığımızı düşünebiliriz. Ama yüz ifadesi, el kol hareketleri, ses tonu, kelimeler ve diğer hareketler ile o duyguyu dışa vururuz.

Peki; birisinin duruşundan hareketlerinden duygusunu öğrenmemiz ne işimize yarayabilir? ( tartışma sorusu sınıfa yöneltilir)

Örneğin üzgün olduğunu gördüğümüz bir arkadaşımıza ne sorunu olduğunu sorabilir ve ona destek verebiliriz.

Yada yaptığımız bir şakanın karşımızdaki kişiyi üzdüğünü yada kırdığını gördüğümüzde o şakayı daha fazla uzatmaya biliriz

Bir arkadaşımızın yalnız olduğunu gördüğümüzde onu grubumuza alabilir ve yalnız hissetmemesini sağlarız.

Değerlendirme:

 

 

 

2345

 

Slayt1 Slayt2 Slayt3