Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Yüksekokul)

ANA SAYFA

LİSANS PROGRAMLARI VE PUAN TÜRLERİ


FİZYOTERAPİ  VE REHABİLİTASYON (YÜKSEKOKUL)

SAY


       Fizyoterapistlik mesleği dünyada özellikle savaşlar, travmalar ve çocuk felci epidemilerini takiben oluşan özürlü nüfusun fonksiyonel kayıplarını giderebilmek amacı ile doğmuş ve pek çok aşamadan geçerek günümüzdeki popüler konumuna ulaşmıştır. Günümüzde tıp bilimindeki ilerlemeler ve sağlık bakım alanındaki gelişmelere paralel olarak hastaların yaşama şanslarının artmış, yaşamak kadar yaşam kalitesinin önemli olduğunun anlaşılması ile sağlıklı olmak tanımının daha geniş bir perspektifle değerlendirilmesi fizyoterapistlere duyulan ihtiyacı arttırmıştır.

       Mezunların Alacağı Ünvanlar, İstihdam Alanları:
       

       Dört yıllık lisans eğitimini bitiren fizyoterapistler özel yada kamu kurumlarında mesleklerini icra edebilecekleri gibi yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek konularında uzmanlaşabilirler ya da  üniversitelerin fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinde akademisyen olarak çalışabilirler.

       Fizyoterapistler başlıca ,devlet hastaneleri ile özel hastanelerin fiziksel tıp, ortopedi, nöroloji, beyin cerrahi, plastik cerrahi, doğum ve kadın hastalıkları, romatoloji, kardiyoloji, kalp damar cerrahi, göğüs hastalıkları, spor hekimliği, yanık, yoğun bakım birimlerinde görev alabilirken.

       Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, kamu ve özel sektöre bağlı huzurevlerinde, spor klüplerinde, sağlıklı yaşam merkezlerinde ve evde bakım hizmetlerinde sağlığı koruyucu, destekleyici, iyileştirici ve geliştirici yönde görev alabilmektedirler.


BÖLÜMÜN BULUNDUĞU ÜNİVERSİTELER VE BÖLÜM NETLERİ İÇİN        TIKLAYINIZ


       

Copyright Adana Kız Lisesi Rehberlik Servisi© <2017>, <Ahmet Hilmi İMAMOGLU>

This help file has been generated by the freeware version of HelpNDoc