Sınıflar Öğrenci Tiplerine Göre Renklenecek

0

Posted by admin | Posted in Genel | Posted on 30-05-2017

FİLLİ Boya ve MEB işbirliği ile renklerin öğrenme üzerindeki etkisini konu alan ‘Okullarda renk etkisi’ projesi hazırlandı.

Proje ile reklerin öğrenme üzerindeki etkileri okullarda hayata geçirilecek. MEB tarafından belirlenecek pilot okullar renk uygunluğuna göre boyanacak. Hazırlanan renk kitapçığı tüm okullara dağıtılacak. Renklerin öğrenme üzerindeki etkisinin tüm yönleriyle anlatıldığı kitapçıkta, lisede mavinin ilkokulda da sarının öğrenmeyi kolaylaştırdığı yazıldı.

Kitapçıkta, ofistik ve hiperaktif çocuklar için az parlak ve gözü rahatsız etmeyecek renkler kullanılması, smflarmm bej tonları ve soğuk renklere boyanması gerektiği belirtiliyor.

Okullarda Renk Etkisi Projesi" başladı ile ilgili görsel sonucu

“Okullarda Renk Etkisini Projesi’ni bugün başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde 12 pilot anaokulunu boyayarak, renk etkisinin bilimsel olarak çocuklarımıza sağladığı faydayı görerek, ülkemiz genelinde bunu yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu projenin Filli Boya adına hiçbir ekonomik ve ticari beklentisi yok. Tamamen motivasyonumuz ve ülkemize daha fazla nasıl faydalı olabiliriz, hangi renk boyayla boyanırsa çocuklarımız nasıl daha iyi olumlu etkilenir, bu bilinci yaratmak için buradayız. Dört ana renk var, bunları tespit ediyoruz. Uzun bir çalışma, çok fazla ara rengi de hayata sokarak çok olumlu etkiler yaratacağımıza inanıyorum. İlk olarak erken yaştaki çocukların yüksek enerjili olmasıyla onları mavi ve yeşil tonlarıyla daha dingin hale getirebiliriz. Enerji yükseltmek istediğimizde sarı, kırmızı, turuncuları bu işin içine serpiştiriyoruz. Bunu bilim ve psikologların desteğiyle geniş bir platformda yapmamız lazım.”

Filli Boya, kısa bir süre önce tanıttığı Çocuk Odaları Renk Koleksiyonu’ndan sonra renklerin okullarda dikkat ve öğrenme üzerindeki etkisini araştırdığı çalışma kapsamında “Okul Renkleri Koleksiyonu”nu oluşturdu.

Okul binalarının konumu, ışık alma oranları ve cam yüzeyleri özelliklerine göre segmentlere ayrılarak hazırlanan “Okul Renkleri Koleksiyonu”nda okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve liseler için seçilmesi gereken renk tonları belirtiliyor. Anaokulları için sınıf, oyun odaları, yemek alanı, müdür odası, koridorlar için renk önerileri verilirken, ilkokul ve liseler içinse sınıfların ışığa ve baktığı yöne göre değişen renk alternatiflerinin yanı sıra sınıf içinde bulunan duvarların her biri için ayrı renk seçimleri bu çalışmanın dikkati çeken özellikleri arasında yer alıyor

Okul Renkleri Koleksiyonu için TIKLAYINIZ

Comments are closed.