• Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 5,6,7 ve 8. sınıf  öğrencilerin kazanım durumlarını görebilmeleri amacıyla  elektronik değerlendirme sınavıbaşlattı.Testte sosyal bigiler, fen bilimleri, matematik,ingilizce,Din kültürü ve ahlak bilgisi ve Türkçe derslerinden  soru yer almaktadır. Test için aşağıda yer alan linkleri tıklayınız.

  5. SINIF 1. DEĞERLENDİRME SINAVI

  6. SINIF 1. DEĞERLENDİRME SINAVI

  7. SINIF 1. DEĞERLENDİRME SINAVI

  8. SINIF 1. DEĞERLENDİRME SINAVI

  8. SINIF 2. DEĞERLENDİRME SINAVI

 • Seçmeli derslerin öğretim materyallerinin EBA’da yayınlanması ile ilgili Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün resmi yazısı

 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, “Araştırmalar, devamsızlığın birçok nedene bağlı kazanılmış bir alışkanlık olduğunu gösteriyor. Bir kere devamsızlık yapmaya başlayan çocuk, daha sonra bunu alışkanlık haline getiriyor ve eğitim hayatından kopuyor” dedi.

  Kocabıyık, CerModern Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi’nin kapanış programında yaptığı konuşmada, projenin iki yıl önce başladığını hatırlattı. Okula kaydedilen çocukların eğitim sisteminde kalmalarını sağlamanın önemli bir sorun olduğunu belirten Kocabıyık, projenin bu konuda ilkler arasında yer aldığını söyledi.
  Anayasa ile koruma altına alınan eğitim hakkından bazı çocukların, hayatlarındaki riskler nedeniyle yararlanamadığına dikkati çeken Kocabıyık, şöyle devam etti:
  “12 yıllık zorunlu eğitim uygulaması, yürürlükte olduğu için okul terki kavramı artık mevzuatımızda yer alıyor. Çocuklarımız okulu terk etmiyorlar ancak uzun süreli devamsızlıklar, onların eğitim sisteminden herhangi bir diploma almadan çıkmalarına neden olabiliyor. Araştırmalar, devamsızlığın birçok nedene bağlı kazanılmış bir alışkanlık olduğunu gösteriyor. Çocuk, okula başladığı zaman devamsızlık nedir aslında bilmiyor ancak okula başlandıktan sonra aileden, çevreden ve okuldan kaynaklanan olumsuzluklar, bu çocukları devamsızlık yapmaya itiyor. Bir kere devamsızlık yapmaya başlayan çocuk, daha sonra bunu alışkanlık haline getiriyor ve eğitim hayatından kopuyor.”
  “Çocuklarımızın okula, yani hayata devam etmelerini sağlamalıyız”
  Kocabıyık, projeyle risk altındaki çocukların erken dönemde belirlenmesi, durumlarına uygun önlemlerin alınması ve eğitim hayatında kalmalarının sağlanması amacıyla okul yöneticileri, sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler tarafından kullanılacak müdahalelerin geliştirildiğini anlattı.
  Eğitimcilerin görevinin, çocukların hayallerinin önündeki engelleri kaldırarak okula devamlarını sağlamak olduğunu belirten Kocabıyık, “Bu olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için sen, ben, şu makam, bu makam olmadan, tüm kurumların güçlü birlikteliğiyle çocuklarımızın okula, yani hayata devam etmelerini sağlamalıyız” diye konuştu.
  Kocabıyık, projeye desteklerinden dolayı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AB Türkiye Delegasyonu ve diğer katkı sağlayanlara teşekkür etti.
  MEB bürokratlarıyla projenin uygulandığı 12 pilot ilden il milli eğitim müdürlüklerinin yetkilileri ve okul müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile diğer ilgililerin katıldığı programda, Mardin Diller ve Dinler Korosu, konser verdi. 120 pilot okulun öğrencilerinin ‘okula devam’ teması kapsamında hazırladığı resim sergisi de katılımcıların beğenisine sunuldu.
  AB ve Türkiye Cumhuriyetince ortaklaşa finanse edilen proje, 21 Ekim 2013’te başladı. Proje, resmi olarak 21 Aralık’ta tamamlanacak. Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce uygulamaya konulan proje Ağrı, Van, Muş, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Batman, Şanlıurfa, Şırnak, Hakkari, Mardin ve Siirt’teki 120 pilot okulda yürütüldü.
  HÜRRİYET
 • 6 oturum şeklinde yapılan TEOG 1. Dönem Mezeret Sınavı Soru ve Cevaplarına aşağıdaki linki tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  Türkçe Dersi

  Matematik Dersi

  Fen ve Teknoloji Dersi

  T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi

  Yabanci Dil Dersi

 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 25-26 Kasım’da 8’inci sınıf öğrencilerine uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavlarına katılamayanlara yönelik düzenlenen mazeret sınavları 12-13 Aralık’ta yapılacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, kasımda sınava girmeyen ve mazeret başvurusu yapamayanlar için veli beyanı esas alınarak, katılma hakkı verilecek.

  ŞU AN İPTAL YOK

  Türkiye genelinde veliler, 11 Aralık Cuma akşamına kadar okul müdürlüklerine başvurarak çocuklarının mazeret sınavına katılmasını sağlayabilecek. Geciken ya da mazeretini belirtmeyen öğrencilerin başvuruları da kabul edilecek. Sorunlu bölgelerde valilikler gerek duyarsa güvenlik nedeniyle sınavların iptal edilmesi yönünde karar vererek, bakanlığa bildirecek. Ancak şu an için sınavların iptali söz konusu değil.

  Hürriyet
 • Psikolog Hilal Aktaş; ebeveynlerin, ev ödevleri konusunda en sık yaptığı hatanın çocuğa baskı kurmaları ve çocuğu etiketlemek olduğunu söyledi.

  EV ÖDEVİ YAPMAK İSTEMEME NEDENLERİ

  * Ailenin eğitime verdikleri önem,

  * Motivasyon eksikliği,

  * Öğrencilerin kendilerine olan güvensizliği,

  * Okulun önemini anlamamaları,

  * Amaçsızca okula gitmeleri,

  * Hedeflerin belirlenmemiş olması,

  * Ödevlerin nedenini bilmemeleri ya da anlamamalar

  Psikolog Hilal Aktaş, “Çocuğunuzun ders çalışması için bir sebebi olmalı. Bunun için birlikte geleceğe dair planlar yapın ve minik adımlar halinde hedefler seçmesini isteyin. Okul, ders, sınav gibi kavramların önemini ÖDEV ile ilgili görsel sonucuçocuğa kısa ve net bir şekilde anlatın. Onun yerine ödevlerini yapmayın, ödevlerini yaparken başında beklemeyin. Bunun yerine belirli aralıklarla yanına gidip çabasını övün. Çocuk ödevlerini kendi başına yapamadığını söylüyor ve sizden yardım istiyorsa önce bunun nedenleri araştırın. Anlamadığı için mi destek istiyor yoksa size mi yaptırmak istiyor sorularının cevaplarını bulun. Çocuk ödevlerini eksik yaptıysa öğretmenle iletişim kurup, ödevin mutlaka ertesi gün tamamlanması sağlanmalıdır. Ödev yapmadığında bir şey olmayacağını gören çocuk ödev yapmamaya alışır. Çocuğun yaşına ve toplam ödev süresine göre ödevler 2,3 parçaya bölünerek tamamlanabilir. Ders çalışma süresini kısa tutun. En uygun çalışma süresi 20-40 dakika arasıdır. Özellikle küçük sınıflarda 20 dakika kadar çalıştıktan sonra 10 dakika ara verilmelidir. Çocuk okuldan eve geldiğinde bir müddet dinlenmesine, bir şeyler yemesine izin verilmeli. Fakat bu dinlenmenin içerisinde televizyon seyretme ve bilgisayar oyunu oynama gibi etkinlikler olmamalıdır. Bu tarz eğlenceler, çocuğu dinlendirmez, aksine yorar. Ödevler bittikten sonra çocuğa kendisine ayırabileceği bir zaman kalacak erken bir saat seçilmelidir. En önemlisi çocuğunuza model olun. Çocuk ödevlerini yaparken siz televizyon karşısında oturmayın. Çocuğunuz ders çalışırken örneğin kitap okumayı tercih edebilirsiniz.”KamuAjans

 • TEOG’ da spor ve sanata ek puan geliyor Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri sanata ve spora teşvik etmek için yeni bir çalışma başlattı.

  Liselere geçiş sınavı TEOG’da sosyal faaliyetleri olan öğrencilere ek puan verilecek. Ayrıca sanat ve spor liselerinin de sayısı arttırılacak. Liseye geçişte “sosyal” öğrenciye ek puan verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere liseye geçişte sosyal, sanat ve spor etkinlikleri üzerinden ek puan verilecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

  Liseye ve üniversiteye girişlerde, öğrencileri derslerinin ve sınav başarılarının yanında, yeteneklerine göre de değerlendirmek uzun zamandır gündemdeydi. Bakanlığın başlattığı çalışmaya göre, öğrencilerin sosyal yaşamı desteklenecek, sanat, spor ve bilimsel çalışmalar için de öğrenciler teşvik edilecek. Spor, müzik, resim, tiyatro gibi faaliyetlerle ilgilenen öğrenciler, TEOG’da ek puan alacak.

  Anadolu Ajansı’na konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, sanat ve spor okumak isteyen öğrenciler için de bakanlıkta çalışma yapıldığını söyledi. Ülke genelinde 55 spor ve 73 güzel sanatlar lisesi bulunuyor. Öncelikle bu liselerin sayısı arttırılacak, sonra da Spor Bakanlığı ile ortak yürütülecek bir çalışmayla basketbol, voleybol ya da kış sporları gibi spesifik spor dalları üzerine liseler açılacak.

  Tiyatro, sinema ve müzik için de benzer çalışmaların yürütüldüğünü belirten Tekin, konuyla ilgili bazı sanatçılarla ve Türkiye Futbol Federasyonu ile de görüşmelere başladıklarını söyledi.Anadolu Ajansı

 • Akademik başarınız ne kadar yüksek olursa olsun aşırı kaygı nedeniyle oluşabilecek hatalar sınav performansınızı olumsuz etkileyebilir. TEOG’da başarı için sınav öncesi, sınav akşamı ve sınav sırasında dikkat etmeniz gereken 7 altın kural:

  1) YİYECEKLERE DİKKAT
  Bol bol taze meyce ve sebze tüketin. Daha önce denemediğiniz yiyecekleri yemeyin. Sınav sabahı yapacağınız kahvaltı her gün yaptığınız kahvaltı gibi olmalıdır. Farklı yiyecekleri denemekten kaçınmalısınız.
  2) AKŞAMDAN HAZIRLANIN
  Sınavda yanınızda götüreceğiniz belgeler ve kalem, silgi gibi kırtasiye malzemelerini de yedekleriyle hazırlayın.
  3) SINAV HAKKINDA KONUŞMAYIN
  Sınavla ilgili konularda çok fazla konuşmamaya özen gösterin. Sevdiklerinizle birlikte keyifli zaman geçirin.
  4) HABER DİNLEMEYİN
  Yorgunluk yaratacak faaliyetlerden ve moralinizi bozacak haberlerden kaçının. Keyifli müzikler dinleyin.
  5) SORUYU SONUNA KADAR OKUYUN
  Sınavlarda yapılan yanlışların önemli bir bölümü soruları tam olarak anlayamamaktan kaynaklanır. Bunun önemli nedenlerinden biri soruları sonuna kadar okumamaktır. Özelikle değildir, olmamalıdır, olamaz gibi ifadelere dikkat edilmelidir.
  6) ACELE ETMEYİN
  Sakin olun. Zamanınız tüm sorular için yeterli olacaktır. Soruları dikkatli okuyun ve cevapları dikkatli işaretleyin.
  7) BİR SORUYU SINAVA TERCİH ETMEYİN
  Sınavda çözemeyeceğiniz zorlukta sorular da olabilir, konu ya da soru tipi size çok aşina gelse bile. Sorularla inatlaşmayın. 1-2 kez okuduktan sonra hala çözemediyseniz soruyu atlayın. Zamanınız kalırsa daha sonra sakin bir kafayla döndüğünüzde soruyu çözme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.